Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
A-177 z dnia 23.12.1961[1]
kościół pomocniczy
Ilustracja
Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Skrzydlna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej

Wezwanie

Mikołaj z Miry

Położenie na mapie gminy Dobra
Mapa konturowa gminy Dobra, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej”
Ziemia49°45′16,42″N 20°10′42,62″E/49,754561 20,178506

Kościół św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej – zabytkowy kościół z XVI wieku, pierwotnie w całości drewniany, obecnie drewniano-murowany. Pełni rolę kościoła pomocniczego parafii św. Mikołaja Biskupa. Znajduje się na trasie nr VI Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według starych przekazów (historii) pierwotnie w miejscowej parafii miał istnieć inny kościół pod tym samym wezwaniem (niestety nieznane są jego losy)[2].

Przez wiele lat uważano, że kościół ufundowany przez właściciela Skrzydlnej Prokopa Pieniążka pochodzi z XVI wieku. Według miejscowej legendy fundator zginął na budowie, co znacznie wydłużyło prace. Ostatecznie świątynia została konsekrowana w 1585[3].

Z czasem część konstrukcji uległa znacznemu osłabieniu i konieczna była rozbiórka. Zniszczone fragmenty - prezbiterium i zakrystię - wymurowano. W miarę upływu czasu konieczne było podejmowanie dalszych prac konserwatorskich: w 1787 rozbudowano nawę i wprowadzono sklepienia pozorne, w 1838 dobudowano barokową wieżę, która następnie została w 1959 odnowiona[4].

Obecnie (rok 2023) prowadzone są (od ponad 10 lat) przy zabytkowym kościele gruntowne prace konserwatorskie, archeologiczne, budowlane, architektoniczne oraz prowadzone są specjalistyczne badania, które podają nowe informacje o tym kościele. Prawdopodobnie zabytkowy kościół w Skrzydlnej jest o dwa lub trzy wieki starszy niż dotąd sądzono. Prezbiterium pochodzi z XIV lub nawet XIII wieku, a zrąb nawy powstał w latach ok. 1419-1425. Prokop Pieniążek był nie fundatorem budowy ale przebudowy miejscowego kościoła[5][6].

Po wzniesieniu i poświęceniu nowego kościoła w 1993, stara świątynia stała się kościołem pomocniczym i jest rzadko wykorzystywana[7].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to kościół jednonawowy, drewniany, konstrukcji zrębowej, do którego dobudowano z kamienia prezbiterium i zakrystię. Od południa posiada niewielką kaplicę[7].

Nawę przykrywa jednokalenicowy dach z wieżyczką na sygnaturkę. Góruje nad nim drewniana wieża z nadwieszona iglicą i barokowym hełmem[4].

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni zdobi polichromia figuralna i ornamentalna, wykonana w 1958 roku przez Tadeusza Łamkowskiego[3]. Przedstawia ona polskich świętych - Jadwigę Andegaweńską, Stanisława Biskupa, Kazimierza Jagiellończyka, Jacka dominikanina, Maksymiliana Kolbe oraz Stanisława Kostkę[4]. Zespół konserwatorów odkrył cztery warstwy polichromii. Trzy warstwy pochodzą z XVI wieku, a jedna (barokowa) z końca XVII. Najstarsze malowidła zachowały się w najlepszym stanie. Badania UV pozwoliły odkryć także starszą polichromię - prawdopodobnie XV-wieczną. Odkryto m.in. straszą warstwę posadzki. Obecnie jej poziom znajduje się blisko pół metra niżej od obecnej[5].

Ołtarze[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny
XVII-wieczny ołtarz barokowy - pierwotnie z późnogotyckim obrazem Matka Boża z Dzieciątkiem i św. Biskupami: Mikołajem i Stanisławem, przesłanianym przez obraz Biskup Mikołaj. Oryginalny obraz został skradziony i po odzyskaniu nie wrócił już do świątyni[4]. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się również niewielki wizerunek św. Antoniego.
Ołtarze boczne
barokowe, pochodzące z końca XVII wieku
  • ołtarz z rzeźbą Matka Boża z Dzieciątkiem
  • ołtarz z rzeźbą Najświętszego Serca Jezusowego
  • ołtarz w kaplicy bocznej z kopię obrazu z kaplicy Loretańskiej w bazylice Mariackiej w Krakowie, wykonana przez Marię Ritter[8].

Wyposażenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

W boku ołtarza głównego znajduje się renesansowy nagrobek fundatora przebudowy kościoła, Prokopa Pieniążka, wykonany z piaskowca. Zmarły został na nim przedstawiony jako rycerz w zbroi[7]. Nagrobek został wykonany w krakowskim warsztacie włoskiego rzeźbiarza królewskiego Hieronima Canavesiego.

W kościele znajduje się również barokowa XVIII-wieczna chrzcielnica oraz XVII-wieczna renesansowa ambona. Na belce tęczowej umieszczono XIV-wieczny gotycki drewniany krucyfiks[8].

Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica.

Kościół stoi w otoczeniu kilku starych drzew, które są obecnie pomnikami przyrody. Otacza go kamienny mur, wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku z trzema niewielkimi kapliczkami z I połowy XIX wieku. Obok ogrodzenia znajduje się kilka starych nagrobków, które są pozostałością po znajdującym się tu kiedyś cmentarzu parafialnym[9].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2016-01-26].
  2. P. Skoczek, s.22
  3. a b P. Skoczek, s. 23
  4. a b c d Drewniany kościół pw. św. Biskupa Mikołaja w Skrzydlnej. beskidwyspowy.eu, 25-03-2010. [dostęp 2010-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-21)]. (pol.).
  5. a b Instytut Gość Media, Zabytkowy kościół w Skrzydlnej jest o dwa lub trzy wieki starszy... [online], Instytut Gość Media, 7 maja 2023 [dostęp 2023-12-10].
  6. Historia kościoła pw. św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlnej. Wykład dr Anny Forczek-Sajdak. [dostęp 2023-12-10].
  7. a b c Skrzydlna: Kościół Mikołaja Biskupa. PolskaNiezwykła. [dostęp 2010-10-24]. (pol.).
  8. a b Skrzydlna: kościół św. Mikołaja. Katolicka Agencja Informacyjna. [dostęp 2010-10-24]. (pol.).
  9. P. Skoczek, s.24

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 22-24. ISBN 978-83-88383-43-4.