Kościół św. Stanisława w Żytowiecku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Stanisława
328/A z 14.01.1950[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Żytowiecko

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława w Żytowiecku

Wezwanie

św. Marcina z Tours

Wspomnienie liturgiczne

11 kwietnia

Położenie na mapie gminy Poniec
Mapa konturowa gminy Poniec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława”
Położenie na mapie powiatu gostyńskiego
Mapa konturowa powiatu gostyńskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Stanisława”
Ziemia51°48′16,4″N 16°56′03,9″E/51,804556 16,934417

Kościół świętego Stanisława w Żytowieckurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat krobski archidiecezji poznańskiej).

Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1773–1777, ufundowana przez Maksymiliana Mielżyńskiego pisarza wielkiego koronnego, dziedzica wsi. Kościół został odnowiony w 1949 roku, polichromia autorstwa Józefa i Łucji Oźminów została wykonana w 1956 roku. Budowla reprezentuje styl późnobarokowy.

Świątynia jest orientowana, murowana, otynkowana. Kościół jest trójnawowy, halowy, trzyprzęsłowy. Został wzniesiony na planie prostokąta, z czworokątną wieżą przy fasadzie zachodniej. Półkoliste wybrzuszenia ścian na środku elewacji bocznych i wschodniej akcentują centralną kompozycję wnętrza: cztery pięcioboczne, opięte parami pilastrów filary podtrzymują kopulaste, podparte parzystymi gurtami, sklepienie środkowego przęsła nawy głównej oraz oddzielają od siebie węższe przęsła naw bocznych, prezbiterium i zachodnie przęsło nawy głównej, nakryte sklepieniami żaglastymi opartymi na gurtach, spływającymi na przyścienne pilastry. Przy prezbiterium w przedłużeniu naw bocznych są umieszczone wydzielone: zakrystia i loża kolatorska, nad którymi znajdują się empory otwierające się arkadami na świątynię. Chór muzyczny jest wysunięty ku nawie linią wklęsło – wypukłą i podparty jest trzema arkadami, o filarach rozczłonkowanych pilastrami. Elewacje zewnętrzne są ożywione pilastrami. Okna są zamknięte półkoliście. Wieża posiada trzy kondygnacje, jest ogzymsowana, z pilastrami w narożnikach; jej okna są zwieńczone falistymi gzymsikami; nakryta jest barokowym dachem hełmowym z latarnią. Po bokach wieży są umieszczone półszczyty fasady zachodniej ze spływami. Świątynia nakryta jest dachem trójspadowym, pokrytym dachówką. Na zewnątrz we wschodniej ścianie znajduje się kamień węgielny z datą 1773 oraz inicjałami MM fundatora i KZC jego małżonki Konstancji z Czapskich[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-02-01].
  2. Parafia. Internetowe kroniki wsi Żytowiecko. [dostęp 2021-02-01].