Kościół św. Trójcy w Koziczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Trójcy
A-165 z 22.05.1975[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Koziczyn-Koziczynek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Dionizego w Koziczynie

Wezwanie

św. Trójcy

Wspomnienie liturgiczne

Święto Trójcy Świętej

Położenie na mapie gminy Regimin
Mapa konturowa gminy Regimin, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Trójcy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Trójcy”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Trójcy”
Położenie na mapie powiatu ciechanowskiego
Mapa konturowa powiatu ciechanowskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Trójcy”
Ziemia52°58′27,6″N 20°41′04,1″E/52,974333 20,684472

Kościół Świętej Trójcy w Koziczynierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii św. Dionizego w Koziczynie (dekanat ciechanowski zachodni diecezji płockiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1781–1782. Ufundował ją W. Lasocki, łowczy ciechanowski, a wybudował ks. Andrzej Roman. Przebudowana została w latach 1872–1892. W 1913 roku oraz w latach 1982–1984 obiekt był remontowany[2].

Budowla jest drewniana, trzynawowa, zbudowana w konstrukcji zrębowej. Świątynia nie jest orientowana. Jej prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest ścianą prostą, przy prezbiterium umieszczone są dwie boczne zakrystie. Z boku nawy znajduje się kruchta. Obiekt nakrywa dach jednokalenicowy, pokryty blachą, na dachu jest usytuowana ośmiokątna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją blaszany cebulasty dach hełmowy i latarnia. Wnętrze świątyni jest podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów ustawionych po trzy sztuki. Nawa główna i prezbiterium nakryte są pozornym sklepieniem, z kolei nawy boczne nakryte są płaskim stropem. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami i charakteryzuje się wysuniętą częścią środkową; na chórze umieszczone są organy z około 1900 roku wykonane przez firmę Andrzeja Blomberga. Belka tęczowa jest ozdobiona krucyfiksem późnogotyckim z 2 połowy XVI stulecia. Polichromia ornamentalna z 1957 roku jest dziełem Henryka Domurata. Ołtarz główny w stylu eklektycznym powstał w 1872 roku. Ołtarze boczne reprezentują styl barokowy, dwa pochodzą z XVIII stulecia, natomiast trzeci z XVII wieku. Ambona w stylu eklektycznym została wykonana w 2 połowie XIX wieku i jest ozdobiona rzeźbą pelikana. Dwa konfesjonały powstały w 1. połowie XVIII wieku. Chrzcielnica jest datowana na XVIII wiek[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-04-17].
  2. a b Koziczynek [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2023-10-11].