Kościół św. Wojciecha w Jeruzalu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Wojciecha
130 z 9.06.1958 i z 28.08.2002[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Jeruzal

Adres

ul. Rynek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Wojciecha

Wezwanie

św. Wojciecha

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia

Położenie na mapie gminy Mrozy
Mapa konturowa gminy Mrozy, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Wojciecha”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Wojciecha”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Wojciecha”
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa konturowa powiatu mińskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Wojciecha”
Ziemia52°03′53,7″N 21°50′52,5″E/52,064917 21,847917

Kościół Świętego Wojciecharzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu siennickiego diecezji warszawsko-praskiej.

Jest to budowla wzniesiona w latach 1757–58. Ufundowana została przez Kazimierza Rudzińskiego wojewodę mazowieckiego. Przebudowana została w 1882 roku – przedłużono wówczas nawę, zakrystię i kruchtę. Świątynia była remontowana w 1946 i 2007 roku.

Kościół jest trzynawowy, drewniany, posiada konstrukcję zrębową. Budowla jest orientowana. Posiada mniejsze prezbiterium w stosunku do nawy, zamknięte trójbocznie, z boku znajduje się zakrystia. Od frontu i z boku nawy są umieszczone kruchty. Kościół nakrywa dach dwukalenicowy, pokryty gontem z ośmiokątną wieżyczką na sygnaturkę. Jest ona zwieńczona blaszanym dachem hełmowym z latarnią. Wnętrze dzielą na trzy części dwa rzędy profilowanych słupów umieszczonych na wysokich cokołach po trzy sztuki. Nawa nakryta jest stropem płaskim, natomiast prezbiterium pozornym sklepieniem zwierciadlanym. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami i posiada parapet o prostej linii oraz balustradę ażurową. Prospekt organowy został wykonany w 1884 roku przez Stanisława Przybyłowicza. Na belce tęczowej znajduje się Grupa Pasyjna. Ołtarz główny i ambona reprezentują styl barokowy i powstały około połowy XVIII wieku. Chrzcielnica reprezentuje styl rokokowy i powstała w 2 połowie XVIII wieku. Dwie kropielnice: granitowa i drewniana powstały w XVIII wieku. Płyty nagrobne pochodzą z początku XVI wieku, jedna z nich jest ozdobiona stojącą postacią rycerza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-12-03].
  2. Jeruzal. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2018-12-03]. (pol.).