Kościół Anglikański w Japonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Anglikański w Japonii
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ protestantyzm
   └ anglikanizm
Ustrój kościelny episkopalna
Zasięg geograficzny Japonia
Członkostwo Wspólnota anglikańska
Światowa Rada Kościołów
Strona internetowa

Kościół Anglikański w Japonii (jap. 日本聖公会 Nippon Sei Ko Kai (NSKK); właśc. transkr. Nippon Sei-kōkai, dosł. Anglikański Kościół Japonii, Anglican Church of Japan)[1]chrześcijański związek wyznaniowy działający w Japonii, zaliczany do Kościołów anglikańskich. Członek Wspólnoty anglikańskiej oraz Światowej Rady Kościołów. Liczy ok. 57 tysięcy wiernych (2006), co daje mu pozycję trzeciego pod względem liczebności Kościoła chrześcijańskiego w Japonii, po Kościele katolickim i Zjednoczonym Kościele Chrystusa w Japonii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początek obecności anglikanizmu w Japonii datowany jest na 1859 rok, kiedy przybyli pierwsi dwaj misjonarze z Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce potem swoje misje przysłały do Japonii także Kościół Anglii oraz Kościół Anglikański Kanady. Każdy z nich utworzył początkowo odrębne struktury.

W 1878 roku pochodzący z USA biskup Channing Moore Williams podjął próbę zjednoczenia wszystkich japońskich anglikanów w jeden Kościół, który formalnie zaczął działać w 1887 roku.

W 1923 roku po raz pierwszy sakrę biskupią uzyskał Japończyk (wcześniej biskupami byli wyłącznie zagraniczni misjonarze). W 1930 Kościół został przyjęty do Wspólnoty anglikańskiej, co stanowiło ostateczny dowód jego uznania przez inne denominacje anglikańskie z całego świata.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Kościół dzieli się na 315 parafii zgrupowanych w 11 diecezjach, z biskupami diecezjalnymi na czele. Jeden z biskupów pełni dodatkowo funkcję prymasa Kościoła, mającą znaczenie głównie reprezentacyjne i honorowe. Od 2006 roku jest to Nathaniel Makoto Uematsu, biskup Hokkaido. Duchowieństwo Kościoła liczy 288 osób, dodatkowo 219 świeckich ma uprawnienia lektorów (wszystkie statystyki z 1 stycznia 2006).

Diecezje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 1463. ISBN 4-7674-2015-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]