Kościół Matki Bożej Królowej i św. Antoniego w Bukowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Bożej Królowej
i św. Antoniego w Bukowie
kościół filialny
Ilustracja
Widok kościoła od strony południowo-wschodniej
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Bukowo

Adres

Wiejska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Rocha w Starych Budkowicach

Wezwanie

Matki Bożej Królowej
Św. Antoniego

Wspomnienie liturgiczne

25 sierpnia (Matki Bożej Królowej)
16 czerwca (św. Antoniego)

Położenie na mapie gminy Murów
Mapa konturowa gminy Murów, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Króloweji św. Antoniego w Bukowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Króloweji św. Antoniego w Bukowie”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Króloweji św. Antoniego w Bukowie”
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa konturowa powiatu opolskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Bożej Króloweji św. Antoniego w Bukowie”
Ziemia50°54′27,8″N 18°05′34,5″E/50,907722 18,092917
Strona internetowa

Kościół Matki Bożej Królowej i św. Antoniegorzymskokatolicki kościół filialny we wsi Bukowo, należący do parafii św. Rocha w Starych Budkowicach w dekanacie Zagwiździe, diecezji opolskiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Przed II wojną światową jak i po niej, katolicy zamieszkujący Bukowo chodzili na nabożeństwa do kościoła parafialnego w Starych Budkowicach. Od wielu lat zatem mieszkańcy myśleli nad budową nowej świątyni. Myśl ta mocno była wspierana przez księdza Piotra Gołąbka (proboszcza Bogacicy), księdza Jerzego Bortla (proboszcza Starych Budkowic) i biskupa gliwickiego Jana Wieczorka (byłego proboszcza parafii w Bogacicy). Po latach starań budowa kościoła) ruszyła w 1985 roku. Świątynię zaprojektowali architekci: Damian Ligendza i Piotr Średniawy z Katowic. W 1991 roku wmurowano został kamień węgielny. W 1995 roku budowa kościoła została zakończona. 29 października 1995 roku biskup Jan Wieczorek, ordynariusz diecezji gliwickiej, konsekrował kościół, który otrzymał podwójne wezwanie Matki Bożej Królowej (patronka Nowej Bogacicy) i św. Antoniego (patron Bukowa)[2]. Na wieży wiszą dwa dzwony odlane w Ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie. Ważą ok. 260 i 550 kg i noszą imiona: Ojciec św. Benedykt XVI i Dzwon Wszystkich Świętych oraz Maryja Królowa, św. Antoni, Jan Paweł II[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]