Kościół Miłosierdzia Bożego w Elblągu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
kościół Miłosierdzia Bożego
w Elblągu
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowość

Elbląg

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jerzego w Elblągu

Wezwanie

Miłosierdzia Bożego

Wspomnienie liturgiczne

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Położenie na mapie Elbląga
Mapa konturowa Elbląga, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „kościół Miłosierdzia Bożego w Elblągu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „kościół Miłosierdzia Bożego w Elblągu”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „kościół Miłosierdzia Bożego w Elblągu”
Ziemia54°09′31,7″N 19°24′53,3″E/54,158806 19,414806

Kościół Miłosierdzia Bożego w Elblągurzymskokatolicki kościół parafialny w Elblągu, w województwie warmińsko-mazurskim. Należy do parafii św. Jerzego dekanatu Elbląg Południe diecezji elbląskiej.

Historia kościoła[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni

W 1973 roku z parafii św. Mikołaja w Elblągu wydzielono parafię św. Jerzego. Jednak niewielki kościół św. Jerzego nie był w stanie pomieścić wiernych nowo utworzonej parafii. Dlatego w lecie msze św. odprawiano na zewnątrz, a zimą większość wiernych stała przed kościółkiem. Dopiero w latach 80. wydano pozwolenie na wzniesienie większej świątyni. Jednak nie zezwolono na budowę w parku Traugutta, gdzie to do lat 50. XX w. znajdował się kościół św. Anny, ale na podmokłym brzegu rzeki Kumieli. Projekt świątyni opracowała architekt Anna Derecka-Barszczyńska. 25 grudnia 1987 roku ks. infułat Mieczysław Józefczyk dokonał poświęcenia nowego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego[1][2].

Do wyboru wezwania Miłosierdzia Bożego przyczynił się parafianin, pułkownik Bolesław Nieczuja-Ostrowski, który był propagatorem kultu siostry Faustyny, późniejszej błogosławionej i świętej Kościoła. Ponadto w parafii przechowywano bardzo cenny obraz widzenia siostry Faustyny. Była to najprawdopodobniej pierwsza próba namalowania przez Eugeniusza Kazimirowskiego widzenia siostry Faustyny. Ów obraz przywiózł ze sobą z Wina ks. kanonik Mieczysław Wojciuk jak prezent z okazji otrzymania sakramentu święceń. Współcześnie obraz znajduje się w kościele i może być jednym z nielicznych zachowanych dzieł Eugeniusza Kazimirowskiego[3].

12 maja 2015 roku na wieży kościoła zawisł dzwon podarowany przez anonimowego darczyńcę[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalendarium elbląskie: 24-30 grudnia (odcinek 27) [online], portelpl [dostęp 2020-02-01] (pol.).
  2. 30 – lecie kościoła Miłosierdzia Bożego | Parafia św. Jerzego w Elblągu [online], swjerzy.elblag.pl [dostęp 2020-02-01].
  3. Juliusz Marek, 25 grudnia 1987 – drogi Miłosierdzia [online], Truso.tv - Elbląg - wiadomości | informacje | wydarzenia, 24 grudnia 2012 [dostęp 2020-02-01] (pol.).
  4. Agencja Reklamowa GABO, Kościół Miłosierdzia Bożego po 30 latach doczekał się dzwonu. To dar hojnego parafianina, info.elblag.pl, 1431 [dostęp 2020-02-01].