Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
A/1258 z 30.11.2006[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Grzybno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie

Wezwanie

Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Położenie na mapie gminy Bobrowo
Mapa konturowa gminy Bobrowo, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie powiatu brodnickiego
Mapa konturowa powiatu brodnickiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Ziemia53°17′11,9″N 19°18′18,8″E/53,286639 19,305222

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Jabłonowo Pomorskie diecezji toruńskiej).

Jest to świątynia murowana z cegły postawiona na kamiennym cokole w stylu neogotyckim wybudowana w latach 1896–1898. Kościół służył miejscowym ewangelikom do czasu wypędzenia ludności niemieckiej po zakończonych działaniach wojennych II wojny światowej mniej więcej do roku 1944/1945. Przez dwa kolejne lata kościół był nieużytkowany i stał się przedmiotem kradzieży i dewastacji. W tym czasie zniszczone zostały m.in. organy. W 1947 roku dawny zbór został przekazany katolikom na ich cele duszpasterskie. Początkowo opiekę duszpasterską nad kościołem i wiernymi z Grzybna i okolic sprawowali franciszkanie z Brodnicy, później świątynia została mianowana filią parafii w Bobrowie. W czerwcu 1971 roku ks. Stanisław Szczepański został mianowany nowym rektorem kościoła, na mocy uprawnień otrzymanych od biskupa chełmińskiego Kazimierza Kowalskiego sprawował obowiązki duszpasterskie wobec parafian Bobrowa z wsi Grzybno, wsi Kruszyny Szlacheckie oraz kilku rodzin z wsi Wichulec. Do kościoła przychodzili również mieszkańcy wsi Drużyny z parafii Mszano, mający znacznie bliższą i dogodniejszą drogę do tej świątyni. Taka sytuacja trwała do 1 listopada 1978 roku, kiedy to biskup chełmiński Bernard Czapliński erygował (czyli utworzył) w Grzybnie nową parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2022-01-28].
  2. Brudzawy - Historia parafii [online], Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie [dostęp 2022-01-28].