Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Strzyżewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
1058/Wlkp/A z 11.06.2018[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Strzyżew

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Polskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie gminy Sieroszewice
Mapa konturowa gminy Sieroszewice, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrowskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Ziemia51°34′37,1″N 17°58′19,7″E/51,576972 17,972139

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskipolskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat dolnośląski diecezji wrocławskiej).

Jest to poewangelicka świątynia wybudowana głównie dzięki pomocy finansowej Towarzystwa Gustawa Adolfa, oraz dzięki innym fundacjom i składkom wiernych. W dniu 26 października 1865 roku świątynia została poświęcona przez generalnego superintendenta D. Cranza.

Po zakończeniu II wojny światowej świątynia stała się własnością Skarbu Państwa. Przez wiele lat pozostawała nieczynna. Dopiero w latach 60. wieku została przekazana parafii rzymskokatolickiej w Kotłowie, a w 1966 roku budowla została poświęcona przez arcybiskupa Walentego Dymka.

Wyposażenie wnętrza zostało wykonane głównie przez Władysława Pasikowskiego.

Kościół reprezentuje styl neogotycki. Od strony wschodniej prezbiterium zamknięte jest wieloboczną absydą, a od strony zachodniej budowla jest ograniczona kwadratową wieżą z zegarem, nakrytą dwupołaciowym dachem. Do wyposażenia świątyni w dwudziestoleciu międzywojennym należały: mensa (pastor stał twarzą do wiernych), czarne ławy, krzyż, tablica do pisania kredą, kazalnica i organy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2020-10-11].
  2. Historia kościoła polskokatolickiego w Strzyżewie. Kościół Polskokatolicki w RP. [dostęp 2020-10-11].