Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie
770/64 z dnia 7 kwietnia 1964 roku[1]
Kościół parafialny
Ilustracja
Widok kościoła
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Kruszyna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Różańcowej

Wspomnienie liturgiczne

7 października

Położenie na mapie gminy Skarbimierz
Mapa konturowa gminy Skarbimierz, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie”
Położenie na mapie powiatu brzeskiego
Mapa konturowa powiatu brzeskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie”
Ziemia50°49′50,358″N 17°32′58,024″E/50,830655 17,549451

Kościół Najświętszej Maryi Panny Różańcowejrzymskokatolicki kościół parafialny w miejscowości Kruszyna w województwie opolskim. Świątynia należy do parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kruszynie w dekanacie Brzeg południe, archidiecezji wrocławskiej. Dnia 7 kwietnia 1964 roku, pod numerem 770/64 kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego.[2]

Historia i architektura kościoła[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze informacje o kościele w Kruszynie pochodzą z około 1325 roku. Obecna świątynia pochodzi z początku XVI wieku. W latach 1536-1945 kościół należał do ewangelików. Wielokrotnie był przebudowywany i odnawiany o czym świadczą pozostałości po dekoracyjnym zdobieniu ścian techniką sgraffitową. Wnętrze kościoła zdobią fragmenty polichromii. Drewniane elementy bocznych ołtarzy wykonane zostały XVII-wieczną metodą snycerską. Kościół otacza XV-wieczny mur.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]