Kościół Przemienienia Pańskiego w Firleju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Przemienienia Pańskiego
A/920[1] z dnia 10.07.1986
kościół parafialny
Ilustracja
kościół i dzwonnica
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Firlej

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Przemienienia Pańskiego

Położenie na mapie gminy Firlej
Mapa konturowa gminy Firlej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego”
Położenie na mapie powiatu lubartowskiego
Mapa konturowa powiatu lubartowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiego”
Ziemia51°33′28,03″N 22°30′23,07″E/51,557786 22,506408

Kościół Przemienienia Pańskiegorzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Lubartów archidiecezji lubelskiej.

Jest to drewniana świątynia wzniesiona w latach 1879–1880. W 1904 roku gonty zostały wymienione na blachę. W 1927 roku wybudowano nową zakrystię. W latach 2005–2006 budowla była remontowana.

Kościół jest jednonawowy, ma konstrukcję zrębową. Budowla jest orientowana, wzniesiona na planie krzyża. Z lewej i prawej strony nawy znajdują się kaplice, zamknięte trójbocznie, kalenice są niższe od nawy. Kaplice są zwieńczone małymi wieżyczkami. Prezbiterium nie jest wyodrębnione z nawy, zamknięte jest trójbocznie, z boku mieści się zakrystia. Z przodu nawy znajduje się kruchta. Świątynia nakryta jest dachem jednokalenicowym, wykonanym z blachy. Na dachu jest umieszczona ośmiokątna wieżyczka na sygnaturkę, zakończona cebulastym hełmem wykonanym z blachy, posiadającym latarnię. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim z fasetą. kaplice nakryte są sklepieniami kolebkowymi. Chór muzyczny jest podparty dwoma słupami z parapetem wysuniętym faliście w części centralnej mieszczącym prospekt organowy wykonany w 1883 roku[2].

Ołtarz główny reprezentuje styl rokokowy. W późniejszych latach został uzupełniony obrazem "Przemienienie Pańskie", wykonanym w XIX wieku. W schowku świątyni znajduje się ołtarz polowy I Pułku Ułanów z dywizji generała Wojciecha Chrzanowskiego, który zwyciężył w bitwie pod Firlejem w dniu 9 maja 1831 roku z wojskami rosyjskimi podczas powstania listopadowego[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-11-06].
  2. Firlej. Kościoły drewniane w Polsce. [dostęp 2015-11-06]. (pol.).
  3. Architektura sakralna. Powiat lubartowski. Turystyka.. [dostęp 2015-11-06]. (pol.).