Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i bł. Wincentego Kadłubka
A-99/1-6 z 11.02.1967[1] (zespół klasztorny cystersów)
kościół parafialny
kościół klasztorny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Miejscowość

Jędrzejów

Adres

ul. Klasztorna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i bł. Wincentego Kadłubka

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia, 23 kwietnia i 9 października

Położenie na mapie Jędrzejowa
Mapa konturowa Jędrzejowa, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i bł. Wincentego Kadłubka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i bł. Wincentego Kadłubka”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i bł. Wincentego Kadłubka”
Położenie na mapie powiatu jędrzejowskiego
Mapa konturowa powiatu jędrzejowskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i bł. Wincentego Kadłubka”
Położenie na mapie gminy Jędrzejów
Mapa konturowa gminy Jędrzejów, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha i bł. Wincentego Kadłubka”
Ziemia50°39′12,7″N 20°17′06,0″E/50,653528 20,285000

Kościół Cystersów pw. Najświętszej Maryi Panny i świętego Wojciecha oraz błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie (dekanat jędrzejowski diecezji kieleckiej). Kościół jest częścią archiopactwa Cystersów.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół został założony w 1140 roku jako filia burgundzkiego opactwa Morimond z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Janika i biskupa krakowskiego Gredki. Początkowo niewielka budowla była użytkowana przez Cystersów. [2]

Jest to budowla późnoromańska w zrębie, z przekształceniami gotyckimi i barokowymi. W zachodnim murze zachował się fragment pozostałości kościoła romańskiego sprzed 1140 roku. Ołtarz główny w stylu późnobarokowym jest ozdobiony figurą Matki Bożej Wniebowziętej, czczonej przez cystersów na całym świecie, ponadto świątynia posiada 7 ołtarzy bocznych. W kaplicy bł. Wincentego umieszczona jest trumienka z relikwiami – miejsce szczególne dla pątników – a także polichromia z XVIII wieku. W kaplicy Matki Bożej znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, poświęconego przez papieża Jana Pawła II w 1983 roku. Do wyposażenia kościoła należą również unikatowe w skali europejskiej, doskonale zachowane organy wykonane w XVIII wieku przez organmistrza Józefa Sitarskiego[3].

Przy kościele, w dniu 19 lipca 1913 roku biskup Augustyn Łosiński erygował parafię pod wezwaniem bł. Wincentego Kadłubka, wydzieloną z parafii Świętej Trójcy. W dniu 23 września 1945 roku parafię objęli Cystersi[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-04-23].
  2. Jarosław Jarzewicz, Jerzy Andrzejewski, Kościoły romańskie w Polsce, Kraków: Wydawnictwo M, 2014, s. 188, ISBN 978-83-7595-709-9 [dostęp 2023-09-26].
  3. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha. zabytek.pl. [dostęp 2023-04-23].
  4. Jędrzejów, bł. Wincentego Kadłubka b. w.. diecezja.kielce.pl. [dostęp 2023-04-23].