Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Izbicy Kujawskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Izbicy Kujawskiej
5 z dnia 17 stycznia 1953[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Izbica Kujawska

Adres

ul. Toruńska 2
87-865 Izbica Kujawska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Izbicy Kujawskiej

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Izbicy Kujawskiej
Mapa konturowa Izbicy Kujawskiej, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyw Izbicy Kujawskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyw Izbicy Kujawskiej”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyw Izbicy Kujawskiej”
Położenie na mapie powiatu włocławskiego
Mapa konturowa powiatu włocławskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyw Izbicy Kujawskiej”
Położenie na mapie gminy Izbica Kujawska
Mapa konturowa gminy Izbica Kujawska, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannyw Izbicy Kujawskiej”
Ziemia52°25′18,30″N 18°45′49,39″E/52,421750 18,763720

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Izbicy Kujawskiejrzymskokatolicki kościół parafialny w Izbicy Kujawskiej, w powiecie włocławskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Mieści się przy ulicy Toruńskiej. Należy do dekanatu izbickiego.

Historia, architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia murowana w stylu gotyckim została wybudowana około połowy XV wieku (dodano wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Jest to budowla murowana z cegły[2]. Posiada jedną nawę. Została wzniesiona na planie prostokąta. Prezbiterium jest węższe i niższe oraz zamknięte wielobocznie. Elewacje wschodnie i zachodnie nawy zakończone są szczytami wczesnobarokowymi z XVII stulecia[3]. Nawa pokryta jest stropem drewnianym, barokowy chór muzyczny jest podparty przez cztery słupy. Gotycki kościół był wielokrotnie palony i odbudowywany. Na początku XX wieku został powiększony o kruchtę, zakrystię, dzwonnicę i północną, neogotycką, kaplicę grobową (1910). Podczas remontu świątyni w latach 1980–1986[4] wzniesiono od południa kruchtę oraz nową zakrystię.

W neogotyckim ołtarzu głównym jest umieszczony obraz Matki Bożej Izbickiej zwany „Coronatą”. Do wyposażenia kościoła należą m.in. XVIII-wieczne ołtarze boczne oraz rokokowa ambona[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-01-27].
  2. Izbica Kujawska - kościół parafialny. polskaniezwykla.pl. [dostęp 2013-01-27].
  3. Izbica Kujawka-kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Inwentarz zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. [dostęp 2013-01-27].
  4. Zabytki. Gmina i Miasto Izbica Kujawska. [dostęp 2013-01-27].
  5. Izbica Kujawska. Nasze Kujawsko-Pomorskie-Ciekawostki Krajoznawcze. [dostęp 2013-01-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-10)].