Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-węgierskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-węgierskiego
Magyar görögkatolikus egyház
ilustracja
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Katolicyzm
   └ Kościół katolicki
     └ Kościoły greckokatolickie
Ustrój kościelny

episkopalna

Obrządek

bizantyjski

Siedziba

Hajdúdorog

Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika

Fülöp Kocsis
metropolita Hajdúdorogu

Zasięg geograficzny

Węgry

Członkostwo

Katolickie Kościoły wschodnie

Mapa eparchii Węgierskiego Kościoła Greckokatolickiego
Mapa
Strona internetowa

Węgierski Kościół greckokatolicki (węg. Magyar görögkatolikus egyház) – jeden z Kościołów chrześcijańskich połączonych unią kościelną z Rzymem. Jego wyznawcy uznają papieża za swego duchowego zwierzchnika.

Węgierski Kościół greckokatolicki liczy około 300 tysięcy wyznawców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół greckokatolicki na terenie monarchii Habsburgów powstał w wyniku unii użhorodzkiej, mukaczewskiej, marmaroskiej i siedmiogrodzkiej. Pierwotnie wiernymi tego Kościoła byli rusińsko- i rumuńskojęzyczni prawosławni, którzy porzucili swoje wyznanie i przystąpili do Kościoła katolickiego. W XVIII i XIX w. w znacznym stopniu ulegli oni bądź też byli poddani silnej madziaryzacji. 8 czerwca 1912 utworzono biskupstwo w Hajdúdorogu dla 162 węgierskojęzycznych parafii unickich, wyłączonych spod jurysdykcji eparchii preszowskiej, eparchii mukaczewskiej, eparchii Gherli, eparchii Oradea Mare i archieparchii Fogaraszu i Alba Iulia.

Rozpad Austro-Węgier i powstanie Czechosłowacji w 1918 znacząco zmieniły zasięg działania diecezji Hajdúdorogu. Ze 168 parafii diecezji tylko 90 znalazło się w granicach Węgier. Jednocześnie jednak w obrębie państwa węgierskiego znalazło się 21 parafii eparchii preszowskiej i mukaczewskiej, dla których powołano apostolski egzarchat Miszkolca (1924).

9 kwietnia 1934 na mocy dekretu Apostolica sedes Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich 67 parafii greckokatolickich, które na skutek traktatu w Trianon znalazły się w granicach Rumunii, zostało podporządkowanych eparchiom Rumuńskiemu Kościołowi Greckokatolickiemu: 35 archieparchii Fogaraszu i Alba Iulia, 22 eparchii Oradea Mare, 10 eparchii Marmaroszu.

Kościół greckokatolicki na Węgrzech stał się Kościołem metropolitalnym 19 marca 2015, kiedy to powstała metropolia Hajdúdorogu obejmująca macierzystą archieparchię i sufraganie: eparchię Miszkolca i Nyíregyházy.

Biskupi Hajdúdorogu[edytuj | edytuj kod]

Metropolici[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Hans Dieter Kamp – „Kościół unicki po 1944”, Los 1986

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]