Kochaj i rób co chcesz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kochaj i rób co chcesz
Gatunek komedia romantyczna
Data premiery 24 kwietnia 1998
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 94 min
Reżyseria Robert Gliński
Scenariusz Michał Arabudzki
Główne role Rafał Olbrychski,
Monika Kwiatkowska,
Agata Buzek,
Katarzyna Bujakiewicz
Muzyka Krzesimir Dębski
Zdjęcia Marian Prokop
Scenografia Magdalena Dipont,
Roman Tarwacki
Kostiumy Dorota Roqueplo
Montaż Elżbieta Kurkowska
Produkcja Henryk Romanowski
Wytwórnia Filmcontract Ltd.
Polsat
Komitet Kinematografii
Agencja Produkcji Filmowej

Kochaj i rób co chcesz (ang. Love and Do What You Want) – polsko-amerykańska komedia romantyczna wyprodukowana w 1997 roku w reżyserii Roberta Glińskiego. Zdjęcia do filmu powstały głównie w Parysowie

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o losach absolwenta konserwatorium w klasie organów Sławka Wiśnika, który nie dostaje stypendium w Niemczech i wraca do swego rodzinnego miasta, Kaliszewa. Tam otrzymuje pracę jako organista, a następnie wyjeżdża, by grać w klubie na fortepianie muzykę disco polo. Jego podejście do muzyki dyskotekowej zmienia się, choć nadal komponuje muzykę organową.

Samanti[edytuj | edytuj kod]

Jedną z drugoplanowych postaci, która wpływała na losy i transformacje poglądów muzycznych bohatera filmu była Samanti – fikcyjna gwiazda muzyki disco polo. W rolę wcieliła się Katarzyna Bujakiewicz.

Samanti to pseudonim artystycznym stworzony przez Łucję Werczak, producentkę muzyki disco-polo. Według artystki słowo „samanti” znaczyło po cygańsku „córkę wiatru”. Jej prawdziwe imię to Jolanta Wężyk. „Stworzyła” i wypromowała ją Łucja Werczak. Samanti związana jest z BOLO (Boleslawem) Werczakiem, jednak nie darzy go faktycznym uczuciem.

Samanti jest pierwszą gwiazdą disco polo i ikoną tego rodzaju muzyki w filmowej rzeczywistości „Kochaj i rób co chcesz”. W filmie Samanti, która szuka przeboju na swoją nową płytę, dokonuje kradzieży piosenki Tylko ty autorstwa Sławka Wiśnika. Wersja Samanti – bardziej dyskotekowa i elektroniczna – nosi tytuł Nikt inny. Teledysk promujący nagranie przedstawia Samanti tańczącą nad jeziorem w złotym kostiumie.

Obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

Nagrody filmowe[edytuj | edytuj kod]

  • 1999 – nagroda aktorska, nagroda specjalna organizatorów za drugoplanową rolę kobiecą (Samanti) dla Katarzyny Bujakiewicz na Przeglądzie Filmowym „Prowincjonalia”
  • 1999 – Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii za najlepszy dźwięk za rok 1998 dla Lecha Brańskiego;
  • 1999 – Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii za najlepszy montaż za rok 1998 dla Elżbiety Kurkowskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]