Przejdź do zawartości

Krzesimir Dębski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzesimir Dębski
Ilustracja
Krzesimir Dębski (2019)
Imię i nazwisko

Krzesimir Marcin[1] Dębski

Data i miejsce urodzenia

26 października 1953
Wałbrzych

Instrumenty

fortepian, skrzypce

Gatunki

muzyka filmowa, muzyka poważna, muzyka współczesna, jazz, pop, rock

Zawód

aranżer, dyrygent, kompozytor, skrzypek

Aktywność

od 1973

Współpracownicy
Anna Jurksztowicz, Jacek Cygan, Radzimir Dębski, Zbigniew Górny, Kazimierz Jonkisz
Zespoły
The Hazards
Maszyna Rytmu
Warsztat
String Connection
Di Rock Cimbalisten
Orkiestra Ósmego Dnia
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Medal „Pro Patria” Order Ecce Homo
Strona internetowa

Krzesimir Marcin[1] Dębski (ur. 26 października 1953 w Wałbrzychu) – polski kompozytor, m.in. muzyki współczesnej i muzyki filmowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Lider zespołu jazzowego String Connection.

Studiował kompozycję w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego.

Piosenki napisane przez Dębskiego nagrali artyści, tacy jak: Krzysztof Antkowiak, Artur Gadowski, Edyta Górniak, Anna Jurksztowicz, Kayah, Beata Kozidrak, Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Zdzisława Sośnicka, Mieczysław Szcześniak, Natasza Urbańska, Borys Szyc.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Dziadek kompozytora, Leopold Dębski herbu Radwan, urodzony w Kołomyi, pochodził z drobnej szlachty. Jego rodzina doświadczyła represji po powstaniu styczniowym. Podczas I wojny światowej w szpitalu we Włodzimierzu Poleskim, gdzie miał swój przydział jako lekarz, poznał Ukrainkę Anisję Czemierkin, z pochodzenia Kozaczkę. Po I wojnie małżeństwo Dębskich zamieszkało we Lwowie, gdzie na świat przyszło dwóch synów: Jerzy i Włodzimierz Sławosz. W latach 30. XX w. przeprowadzili się do Kisielina w województwie wołyńskim. Leopold pracował jako lekarz, często leczył biednych za darmo[2].

Rodzice Krzesimira, Aniela Sławińska i Włodzimierz Sławosz Dębski zaręczyli się[2] w trakcie obrony kościoła w Kisielinie przed atakiem nacjonalistów ukraińskich z UPA. Rodzina przeżyła i kilka dni ukrywała się u zaprzyjaźnionych Ukraińców. Dziadkowie Krzesimira, którzy powrócili do Kisielina, zostali porwani przez bojówkę UPA i zamordowani. W latach 80. i 90. ojciec Krzesimira Dębskiego prowadził prywatne śledztwo dotyczące okoliczności śmierci swoich rodziców, którego wyniki były zaskakujące[2]. Krzesimir Dębski ustalił tożsamość zabójcy dziadków i osobiście go poznał. Sprawca nie został jednak pociągnięty do odpowiedzialności ze względu na śmierć[3].

Ojciec Krzesimira, Włodzimierz Dębski, był muzykiem pianistą. Ze wspomnień syna wynika, że był wzywany przez oficera niemieckiego do jego domu, by grać z nim na 4 ręce wyciągi z Symfonii Beethovena[4]. Włodzimierz pomimo odniesionych obrażeń i amputacji nogi zgłosił się do 27 Wołyńskiej Dywizji AK i przeszedł cały szlak bojowy tej dywizji[3]. Do 27 Dywizji trafiła też Aniela. Spotkali się jednak dopiero po wojnie w Zamościu. Wzięli ślub i wyjechali w okolice Wałbrzycha[5].

Przebieg kariery zawodowej[edytuj | edytuj kod]

Dębski jako dyrygent wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Astrolabium podczas nagrywania kompozycji Cosmopolis.
Dębski z przyjaciółmi podczas koncertu jazzowego w Piasecznie (2008)
Dębski podczas Kawiarenki festiwalowej w Busko-Zdroju (2012)
Dębski (2013)
Odcisk dłoni w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach

W czasie nauki w szkole średniej grywał w zespołach amatorskich The Hazards oraz Maszyna Rytmu. Z tym ostatnim zadebiutował w 1973 na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. W 1976 na festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu zadebiutował jako muzyk (skrzypek) jazzowy w grupie muzycznej Warsztat zdobywając czwarte miejsce[6]. W 1977 na festiwalu „Jazz nad Odrą” zespół zdobył trzecią nagrodę, a Dębski zdobył drugą nagrodę indywidualną[6]. W 1979 odszedł z zespołu Warsztat, po czym nawiązał współpracę z poznańskim kabaretem Tey, zespołem jazzowym Kazimierza Jonkisza, a także orkiestrami – Zbigniewa Górnego i Orkiestrą Ósmego Dnia.

Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od 1980 w 25 krajach: niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Występował z nim także na festiwalach jazzowych: Baden-Baden, Paryżu, Hadze, Helsinkach, Berlinie, Montrealu, Reno, Norymberdze, Bilbao, Budapeszcie i Jazz Jamboree w Warszawie. Równocześnie działał też jako solista. Wraz ze swoim zespołem String Connection został laureatem pierwszej nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983)[7] oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). W latach 80. wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku” w ankietach magazynu „Jazz Forum”. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Hadze, Montrealu, Kongsbergu, Baden-Baden. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Ponadto współpracował z wieloma muzykami światowej sławy, m.in. z Tonym Lakatosem i Charlesem Tolliverem. Prowadził też zespół Di Rock Cimbalisten.

Od 1988 pracuje jako kompozytor i aranżer. Jego twórczość jest połączeniem wpływów, tendencji i postaw występujących w szeroko pojętej muzyce współczesnej. W ostatnich latach skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych m.in. operę, cztery oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in. konkursu z okazji 25-lecia Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”, nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej „Genie Award ’88”, nagrody premiera za Twórczość dla Dzieci. Nagrywał też dla radia: Warszawa, Opole, Szczecin, Malmö, San Francisco, Oslo, Baden-Baden. Współpracował z autorem tekstów piosenek Jackiem Cyganem.

Był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in.: w Ankarze, Darmstadt, San Diego. Tworzy również muzykę filmową, teatralną i eksperymentalną. Skomponował przeszło 40 utworów symfonicznych i kameralnych, muzykę do ponad 50 filmów fabularnych i telewizyjnych, do 35 sztuk teatralnych oraz utwory dla dzieci. Jest autorem ponad 100 piosenek. Podjął również działalność dyrygencką, przygotowując nagrania m.in. dla Sony Classical Records. Prowadził koncerty z udziałem międzynarodowych artystów, takich jak: José Carreras, Ewa Małas-Godlewska, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O’Connor, John Blake, Alberto Iglesias czy José Cura. W USA film Andrzeja Maleszki – Maszyna zmian z muzyką Dębskiego otrzymał nominację do Emmy Award ’98.

W 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk dla kompozytora roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej – Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem. W 2001 otrzymał nagrodę za muzykę do W pustyni i w puszczy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros w Grecji. W 2010 został uhonorowany Orderem Ecce Homo – polskim odznaczeniem kościelnym nadanym przez Kapitułę Orderu Ecce Homo za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ład i harmonię[8]. 14 października 2015 roku odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[9]. W 2017 otrzymał „medal Pro Patria” za „szczególnie zasługi dla tradycji niepodległościowej”[10].

Prowadzi z Wojciechem Olszewskim klasę kompozycji i aranżacji w swojej Alma Mater – Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu[1]. W 2020 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych[11].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Indywidualne[edytuj | edytuj kod]

 • 1977 – II nagroda na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu
 • 1978 – nagroda specjalna na festiwalu Jazz nad Odrą
 • 1983−1988 – tytuły muzyka, kompozytora i aranżera roku w ankietach czasopisma „Jazz Forum”
 • 1985 – Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki im. S. Wyspiańskiego
 • 1985 – I nagroda na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę Diamentowy kolczyk
 • 1986 – został uznany za jednego z dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata w ankiecie krytyków amerykańskiego pisma „Down Beat”
 • 1986 – I nagroda konkursu Poznańskiej Wiosny Muzycznej
 • 1986 – I nagroda konkursu kompozytorskiego za muzykę do Wielkoludów na Festiwalu Sztuk dla Dzieci w Wałbrzychu (spektakl teatralny)
 • 1987 – tytuł aranżera roku w ankiecie czytelników „Jazz Forum”
 • 1988 – II nagroda na KFPP w Opolu za utwór Będzie tak, jak jest
 • 1988 – wyróżnienie na KFPP w Opolu za piosenkę Zakazany owoc
 • 1988 – Genie Award Kanadyjskiej Akademii Filmowej
 • 1989 – nagroda prezesa Rady Ministrów za twórczość kompozytorską dla filmu, teatrów i widowisk TV
 • 1990 – tytuł muzyka lat 80. w ankiecie czytelników „Jazz Forum”
 • 1991 – II nagroda w koncercie Premier na KFPP w Opolu za piosenkę Muszelko, ratuj mnie
 • 1992 – nagroda za muzykę do filmu Ofelia na wakacjach na XII Festiwalu Polskich Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu
 • 1993 – I nagroda za muzykę do spektaklu Książę niezłomny w reżyserii Lecha Chojnackiego w wykonaniu Państwowego Teatru Animacji z Poznania na XVI OFTL w Opolu
 • 1994 – Grand Prix na KFPP w Opolu za utwór Mrok
 • 1997 – Poznańskie Koziołki za muzykę do serialu Tajemnica Sagali w konkursie krajowym na Festiwalu Filmów dla Dzieci
 • 2000 – Fryderyk'99 w kategorii „kompozytor roku” – nagroda za muzykę do filmu Ogniem i mieczem
 • 2000 – Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem (TP SA Music and Film Festival, Warszawa)
 • 2001 – Srebrne Koziołki za muzykę do filmu W pustyni i w puszczy na XIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dla Dzieci „Ale kino!” w Poznaniu
 • 2001 – nagroda za muzykę do filmu W pustyni i w puszczy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros (Grecja)
 • 2004 – Złota Kaczka (nagroda w plebiscycie czytelników miesięcznika „Film”) za muzykę do filmu i serialu Stara baśń

Zespołowe[edytuj | edytuj kod]

 • 1976 – IV nagroda dla grupy „Warsztat na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu
 • 1977 – III nagroda dla grupy „Warsztat” na festiwalu Jazz nad Odrą
 • 1978 – wyróżnienie dla „Orkiestry Ósmego Dnia” na festiwalu Jazz nad Odrą
 • 1983 – I nagroda Ogólnoświatowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii dla zespołu „String Connection”

Wybrane kompozycje[edytuj | edytuj kod]

Muzyka orkiestrowa[edytuj | edytuj kod]

 • Musica per archi (1985) – na orkiestrę smyczkową
 • Passacaglia – improvisazioni (1990) – na orkiestrę symfoniczną
 • Synchromie – Dance Fantasy (1990) – na orkiestrę symfoniczną
 • Three Forms (1990) – na orkiestrę symfoniczną
 • Moment Musical (1992) – na orkiestrę symfoniczną
 • Toccata (1993) – na orkiestrę symfoniczną
 • Sinfonietta (1993) – na orkiestrę symfoniczną
 • Preludium – Interludium – Postludium (1995) – na orkiestrę smyczkową
 • Zyklus (1996) – na orkiestrę symfoniczną
 • Tempi concertati (1996) – na orkiestrę smyczkową
 • Musica Dominicana (2001) – na orkiestrę dętą
 • Autuminty (2007) – na orkiestrę symfoniczną

Kompozycje na instrumenty solowe i orkiestrę[edytuj | edytuj kod]

 • Fantazja (1978) – na organy i orkiestrę symfoniczną
 • Impromptu (1990) – na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę symfoniczną
 • Solo, duo, trio e orchestra (1990) – na skrzypce, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę symfoniczną
 • Koncert skrzypcowy nr 1 (1990)
 • Koncert fortepianowy [Czeczeński] (1991)
 • Koncert waltorniowy (1995)
 • Concerto per flauto dolce nr 1 (1997) – na flet i orkiestrę smyczkową
 • Koncert klarnetowy (1998) – na klarnet i orkiestrę smyczkową
 • Koncert fletowy nr 2 (1998)
 • Koncert skrzypcowy nr 2 (1998)
 • Koncert podwójny (1999) – na skrzypce, altówkę i orkiestrę symfoniczną
 • Notturno (2000) – na skrzypce, altówkę i orkiestrę symfoniczną
 • Landscape (2000) – klarnet i orkiestrę symfoniczną
 • Quasi una fantasia (2000) – na skrzypce i orkiestrę smyczkową
 • W góry idziemy po życie (2001) – na róg alpejski i orkiestrę
 • Sounds from Serengeti (2002) – na skrzypce, obój i orkiestrę smyczkową
 • Koncert wiolonczelowy (2004)
 • Solemn Concerto (2005) – na trąbkę, organy i orkiestrę smyczkową
 • Q + O (2005) – na kwartet i orkiestrę symfoniczną

Kompozycje wokalno-instrumentalne[edytuj | edytuj kod]

 • Oratorium Pie Jesu Domine (1988) – na sopran, tenor, chór i orkiestrę symfoniczną
 • Missa puerorum (1988) – na chór chłopięcy, obój, klarnet, fagot, organy, perkusję i orkiestrę smyczkową
 • Missa brevis (1988) – na chór chłopięcy, obój, klarnet, fagot i organy
 • Psalmodia Paratum cor meum Deus (1989) – na chór mieszany a cappella
 • Laudate Dominum (1990) – na chór żeński, obój, klarnet, fagot i organy
 • Biografioły [do poezji Stanisława Barańczaka] (1993) – na 6 głosów męskich
 • Kantata o Świętym Zygmuncie (1995) – na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
 • 7 Pieśni [do poezji Wisławy Szymborskiej] (1997) – na sopran, tenor, chór żeński i orkiestrę symfoniczną
 • Misterium (2000) – na sopran, 2 recytatorów, chór mieszany i orkiestrę
 • I Symfonia Nihil homine mirabilius (2002) – na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
 • II Symfonia Ver redit (2003) – na sopran, improwizatora, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
 • Formy (2006) – na głosy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną
 • Psalm nr 1 [do poezji Czesława Miłosza] (2007) – na chór i orkiestrę symfoniczną
 • Cykl Lux Aeterna (2007) – trzy pieśni na chór mieszany a cappella
 • Cosmopolis na chór i orkiestrę (2008)
 • Rhythmi Urbani na chór i orkiestrę (2010), dzieło napisane na zamówienie miasta Szczecinek z okazji 700-lecia.

Muzyka teatralna i baletowa[edytuj | edytuj kod]

 • 1986 – Wielkoludy
 • 1987 – Bunt komputerów
 • 1988 – Igraszki kobiet
 • 1988 – Balladyna
 • 1991 – Historia o ptaku Cis
 • 1991 – Mama-Nic
 • 1992 – Burza w teatrze Gogo
 • 1993 – Ptaki, czyli kosmiczne jajo
 • 1993 – Ramdam gadające lustro
 • 1993 – Płatonow
 • 1996 – Gapcio
 • 1996 – Płatonow – Akt pominięty
 • 1996 – Gimpel Głupek
 • 1996 – Pastorałka
 • 1997 – O krasnoludkach i o sierotce Marysi
 • 1997, 1999 – Rycerz niezłomny
 • 1997 – Ewa Hitler pali camele
 • 1997, 2003 – Śleboda, czyli powaby życia
 • 1998 – Kosmos
 • 1998, 2001 – Pan Plamka i jego kot
 • 1998 – Mruczanki Kubusia Puchatka
 • 1998, 2003 – Sen nocy letniej
 • 1998 – Ubu Król
 • 1998 – Iwona, księżniczka Burgunda
 • 1998 – Wspólny pokój
 • 1998 – Kłopoty Kacperka
 • 1999 – Słowicza wyspa
 • 1999 – Medyk mimo chęci
 • 1999 – Kubuś Puchatek
 • 1999 – Kurs mistrzowski
 • 1999 – Igraszki z diabłem
 • 1999 – Jasiek
 • 1999, 2004 – Ślub
 • 1999 – Towarzysz podróży
 • 1999 – Żelazna konstrukcja
 • 1999 – Operetka
 • 2000 – Księżniczka na ziarnku grochu
 • 2000 – Makbet
 • 2000 – Panienka z Tacny
 • 2000 – Super Mozart
 • 2000 – Król Edyp
 • 2000 – La dolce vita
 • 2000 – Dzikie łabędzie
 • 2001 – Play Strindberg
 • 2001 – Detektyw, pies Bobi i lustro
 • 2001 – Ferdydurke
 • 2002 – Oni
 • 2003 – Przerżnąć sprawę
 • 2003 – Hulajgęba
 • 2003 – Rudolf Valentino
 • 2004 – Trans-Atlantyk
 • 2005 – Mimo wszystko
 • 2005 – Parady
 • 2006 – Wujaszek Wania
 • 2007 – Hamlet
 • 2008 – Zdarzyło się w Jeruzalem
 • 2008 – Pornografia
 • 2008 – Proces
 • 2008 – Dzieje Grzechu

Teatr Telewizji[edytuj | edytuj kod]

 • 1993 – Gyubal Wahazar
 • 1994 – Tośka
 • 1995 – Łowca jasnowidzów
 • 1995 – Ramdam
 • 1996 – U progów jesieni
 • 1997 – Mistrz
 • 1997 – Piękno
 • 1998 – Dama od Maxima
 • 1998 – Drzewo
 • 1998 – Płatonow – Akt pominięty
 • 1998 – Yes, panie McLuhan

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Kompozytor[edytuj | edytuj kod]

Filmy pełnometrażowe[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Filmy krótkometrażowe[edytuj | edytuj kod]

 • 1983 – Urodził się motyl
 • 1984 – Stomp
 • 1986 – XYZ
 • 1988 – Sposób na Piotrusia
 • 1993 – Jakub
 • 1994 – Przestrzeń Krzesimira...
 • 1997 – Polowanie

Filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Dyrygent[edytuj | edytuj kod]

Filmy pełnometrażowe[edytuj | edytuj kod]

 • 1985 – Medium
 • 1986 – Cudowne dziecko
 • 1987 – Kingsajz
 • 1989 – Deja vu
 • 1990 – Janka
 • 1991 – 30 Door Key
 • 1991 – Dziecko szczęścia
 • 1991 – Papierowe małżeństwo
 • 1992 – Szwadron
 • 1992 – Białe małżeństwo
 • 1992 – Le violeur impuni (Sprawa kobiet)
 • 1993 – Człowiek z...
 • 1993 – Goodbye Rockefeller
 • 1994 – Oczy niebieskie
 • 1995 – Awantura o Basię
 • 1995 – Kidnapped
 • 1995 – Całkowite zaćmienie (Total Eclipse)
 • 1995 – The Choir
 • 1996 – Autoportret z kochanką
 • 1996 – Bliss
 • 1996 – Matka swojej matki
 • 1996 – True Blue (Zbuntowana załoga)
 • 1997 – Ciemna strona Wenus
 • 1997 – Prostytutki
 • 1999 – Gwiazdka w Złotopolicach
 • 1999 – Ogniem i mieczem
 • 2000 – Król sokołów
 • 2001 – Pieniądze to nie wszystko
 • 2001 – Stacja
 • 2001 – Tam i z powrotem
 • 2001 – W pustyni i w puszczy
 • 2002 – Bez litości
 • 2003 – Polisz kicz projekt
 • 2003 – Stara baśń
 • 2007 – Ranczo Wilkowyje

Seriale[edytuj | edytuj kod]

 • 1990 – Janka
 • 1992 – Żegnaj Rockefeller
 • 1993 – Wow
 • 1996 – Awantura o Basię
 • 1996 – Maszyna zmian. Nowe przygody
 • 1997-2008 – Złotopolscy
 • 2000 – Ogniem i mieczem
 • 2002 – Sfora
 • 2003–2006 – Magiczne drzewo
 • 2004 – Stara baśń
 • 2006–2008 – Ranczo
 • 2006 – Szatan z VII klasy

Piosenki[edytuj | edytuj kod]

 • Będzie tak, jak jest
 • Czas nas uczy pogody
 • Diamentowy kolczyk
 • Dumka na dwa serca (piosenka promująca film Ogniem i mieczem)
 • Mały biznes (piosenka z filmu Mów mi Rockefeller)
 • Matki, żony i kochanki (piosenka z serialu)
 • Mrok
 • Muszelko, ratuj mnie
 • Na dobre i na złe (piosenka z serialu)
 • Nie od razu raj (piosenka z serialu Sfora)
 • Przyjaciel wie...
 • Rzeka marzeń (piosenka promująca film W pustyni i w puszczy)
 • Stan pogody
 • Szuflandia (piosenka z filmu Kingsajz)
 • Video-dotyk
 • Za mały
 • Zakazany owoc
 • Zima lubi dzieci
 • Zmysły precz (piosenka z filmu Kingsajz)
 • Życie jest nowelą (piosenka z serialu Klan)

Przed kamerą[edytuj | edytuj kod]

 • 1991 – V.I.P. jako kompozytor w studiu nagrań
 • 1997 – Ciemna strona Wenus jako Znany dyrygent na uroczystości w pałacu
 • 1997 – Linia opóźniająca w cyklu filmowym Opowieści weekendowe jako kierownik muzyczny programu
 • 2002 – Bez litości jako Skrzypek
 • 2002 – Rób swoje, ryzyko jest twoje jako Krzysztof Kaldorf, reżyser filmu Przodem do tyłu
 • 2002 – Sfora jako Skrzypek

Filmy dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

jako on sam

 • 1985 – World music
 • 1986 – Od raga do rocka z Joe Berendtem
 • 1994 – Przestrzeń Krzesimira...
 • 1999 – Było sobie miasteczko...

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Dwukrotnie żonaty[13]. Z pierwszego małżeństwa ma syna Tolisława i córkę Dobromiłę, stewardessę[14]. Z drugą żoną, piosenkarką Anną Jurksztowicz, mają córkę Marię i syna Radzimira[15], który również jest kompozytorem. Trwa sprawa rozwodowa muzycznego małżeństwa[16][17][18][19].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Krzesimir Marcin Dębski, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu [online], amuz.edu.pl [dostęp 2023-04-18].
 2. a b c Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin: To cud, że jestem na świecie. [dostęp 2016-06-19]. (pol.).
 3. a b Krzesimir Dębski: spojrzałem w oczy mordercy moich dziadków. onet.pl, 13 listopada 2016. [dostęp 2016-11-14].
 4. Prawdę mówiąc Krzesimir Dębski. TVP, 2017-03-05. s. 9'50". [dostęp 2019-01-14]. (pol.).
 5. Tomasz Potkaj: Tamtego lata w Kisielinie. [dostęp 2009-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-25)]. (pol.).
 6. a b Ewa Kałużna (oprac.), Krzesimir Dębski, [w:] Muzeum Jazzu [online] [dostęp 2023-10-16].
 7. Jazz Hoeilaart 2010 – Send in your Application! | Listen and Stream Free Music, Albums, New Releases, Photos, Videos [online], myspace.com [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-18].
 8. Damy i Kawalerowie Orderu „Ecce Homo” w 2010.
 9. Edyta Górniak, Artur Rojek i Krzesimir Dębski wyróżnieni Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. [w:] Onet.pl [on-line]. muzyka.onet.pl, 2015-10-14. [dostęp 2015-10-14]. (pol.).
 10. Krzesimir Dębski został odznaczony medalem „Pro Patria”. dzieje.pl, 2017-07-10. [dostęp 2017-07-11].
 11. M.P. z 2020 r. poz. 992.
 12. filmpolski.pl: O ZABAWKACH DLA DZIECI
 13. Aleksandra Frankowska, Krzesimir Dębski był żonaty dwa razy, nigdy o tym nie mówił. Ma jeszcze dwoje dzieci [online], Viva.pl, 6 grudnia 2023 [dostęp 2024-06-05].
 14. Jest stewardesą. To córka znanego polskiego kompozytora [online], Fakt, 13 września 2016 [dostęp 2024-06-05].
 15. Luiza Nowak: Wielu nie mówiłoby o tej historii. Dla rodziny Dębskich nie jest to temat tabu. plejada.pl, 2020-06-07. [dostęp 2023-01-02].
 16. MS, Krzesimir Dębski przyłapany z młodszą kobietą. Anna Jurksztowicz nie gryzła się w język! [online], Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy, 24 lutego 2024 [dostęp 2024-06-05].
 17. Połączył ich "Diamentowy kolczyk". Teraz Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski walczą o rozwód [online], Plejada, 6 czerwca 2023 [dostęp 2024-06-05] (pol.).
 18. Po czterech dekadach związku wystąpili o rozwód. "Próbuje udowodnić, że to on jest ofiarą" [online], Onet Kultura, 26 października 2023 [dostęp 2024-06-05].
 19. Byli razem ponad 30 lat, jedna rzecz przekreśliła wszystko. Jurksztowicz wciąż walczy o rozwód [online], Viva.pl, 7 czerwca 2023 [dostęp 2024-06-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]