Agata Buzek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Agata Buzek
Agata Buzek (2013)
Agata Buzek (2013)
Imię i nazwisko Agata Bronisława Buzek
Data i miejsce urodzenia 20 września 1976
Pyskowice, Polska
Zawód aktorka, modelka
Współmałżonek Adam Mazan (od 2006)
Lata aktywności 1998–

Agata Bronisława Buzek (ur. 20 września 1976 w Pyskowicach) – polska aktorka i modelka. Córka byłego premiera Rzeczypospolitej Polskiej Jerzego Buzka i Ludgardy Buzek.

Życiorys[edytuj]

W dzieciństwie uczęszczała do Gliwickiej Szkoły Baletu, występowała w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Później uczyła się w II LO im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach i jednocześnie w Studium Aktorskim w Katowicach. W 1999 roku ukończyła studia na Akademii Teatralnej w Warszawie. 30 września 2006 roku w Lublińcu wyszła za mąż za Adama Mazana – absolwenta Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, teologa i historyka sztuki.

Za rolę główną w filmie Rewers została wyróżniona nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodą Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego. W 2010 roku otrzymała nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą Orły 2010. W marcu tego samego roku dostała nominację do nagrody Viva! Najpiękniejsi w kategorii Najpiękniejsza Polka[1], a w maju nominację do nagrody Wiktory w kategorii Najpopularniejszy Aktor Telewizyjny 2009[2]. W 2010 roku zajęła 61. miejsce w rankingu Forbes na sto najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu[3].

Agata Buzek jest wegetarianką i działaczką na rzecz praw człowieka[4].

Filmografia[edytuj]

Polski dubbing[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]