Agata Buzek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agata Buzek
Ilustracja
Agata Buzek (2018)
Imię i nazwisko Agata Bronisława Buzek
Data i miejsce urodzenia 20 września 1976
Pyskowice
Zawód aktorka, modelka
Współmałżonek

Adam Mazan (od 2006)

Lata aktywności od 1998

Agata Bronisława Buzek (ur. 20 września 1976 w Pyskowicach) – polska aktorka teatralna i filmowa, w latach 1999–2003 aktorka Teatru Ateneum w Warszawie; laureatka nagrody za rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (2009) i Polskiej Nagrody Filmowej (2010) za główną rolę kobiecą za rolę Sabiny Jankowskiej w filmie Rewers (2009).

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Agata Buzek jest córką Jerzego Buzka i Ludgardy Buzek. W dzieciństwie uczęszczała do Społecznego Ogniska Baletowego w Gliwicach[1] i występowała w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Później uczyła się w II Liceum Ogólnokształcące im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach i jednocześnie w szkole aktorskiej w Katowicach. W 1999 ukończyła studia na Akademii Teatralnej w Warszawie.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Za rolę główną w filmie Rewers została wyróżniona nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodą Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego. W 2010 roku otrzymała nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą Orły 2010. W marcu tego samego roku dostała nominację do nagrody Viva! Najpiękniejsi w kategorii Najpiękniejsza Polka[2], a w maju nominację do nagrody Wiktory w kategorii Najpopularniejszy Aktor Telewizyjny 2009[3]. W 2010 roku zajęła 61. miejsce w rankingu „Forbes” stu najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

30 września 2006 w Lublińcu wyszła za mąż za Adama Mazana, absolwenta Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, teologa i historyka sztuki. W 2018 media donosiły o tym, że jest w związku z aktorem Jackiem Braciakiem[5].

Jest wegetarianką i działaczką na rzecz praw człowieka[6].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

W 2019 r. wystąpiła w teledysku Muńka Staszczyka Pola z płyty Syn miasta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]