Sławomir Świerzyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sławomir Świerzyński
Ilustracja
Imię i nazwisko Sławomir Arkadiusz Świerzyński
Data i miejsce urodzenia 15 października 1961
Gostynin
Instrumenty Gitara
Gatunki disco polo
Zawód piosenkarz
Aktywność Od 1984
Wydawnictwo Blue Star
Zespoły
Bayer Full

Sławomir Arkadiusz Świerzyński (ur. 15 października 1961[1][2] w Gostyninie) – polski piosenkarz, lider i wokalista zespołu Bayer Full (przedstawiciela nurtu disco polo), były członek Polskiego Stronnictwa Ludowego, prezenter telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1984 założył zespół Bayer Full. W 1996 założył własną wytwórnię płytową P.P.T. Pod koniec lat 90. prowadził na antenie Polsatu teleturniej Gospodarz, czyli złote asy Polsatu, w którym brali udział przedstawiciele samorządów gminnych.

W 1997 rozpoczął organizowanie corocznej Biesiady Weselnej w Węgrowie oraz zagrał postać Janusza Bukowskiego, gwiazdę disco polo w filmie Roberta Glińskiego Kochaj i rób co chcesz, w którym zostały wykorzystane piosenki zespołu Bayer Full: „Bo to jest moja muzyka” i „Ten pierwszy raz”[3].

4 lipca 2014 prowadził czwartą edycję Disco Hit Festiwalu w Kobylnicy z okazji inauguracji nowego kanału grupy Polsat – Disco Polo Music.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1995 z zespołem Bayer Full zaangażował się w kampanię wyborczą kandydata na urząd Prezydenta RP Waldemara Pawlaka. Sam z listy PSL bezskutecznie startował do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 1997, 2007, 2011 i 2015 oraz do Sejmiku Województwa Mazowieckiego w wyborach samorządowych w 2002, 2006, 2010 i 2014. 28 lutego 2019 zrezygnował z członkostwa w partii, po wejściu PSL w skład Koalicji Europejskiej na wybory do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Oprócz występów w zespole zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa rolnego w miejscowości Wola Łącka na Mazowszu. Jest również miłośnikiem koni – ma własną stadninę. Żonaty z Renatą, ma dwóch synów (Damian i Sebastian) oraz córkę Nikolę. Jego dzieci założyły w 2016 zespół Baby Full, który wykonuje muzykę disco polo. Wcześniej zdarzało się im okazjonalnie występować w chórkach zespołu Bayer Full, którego liderem jest ich ojciec[5][6].

W 2018 wyznał, że jako nastolatek na koloniach w Darłówku był molestowany przez rozpoznawalną „osobę publiczną”, co miało mieć wpływ na całe jego życie. Nie wymienił on jednak jej nazwiska. W trakcie wywiadu, zapytany o sprawcę stwierdził, że byli to bliźniacy. Zapytany o to, dlaczego zrównuje pedofilię z homoseksualizmem powiedział, że mężczyźni, którzy wówczas mieli wykorzystywać chłopców, byli homoseksualistami[7][8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]