Cześć Tereska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cześć Tereska
Gatunek dramat psychologiczny
Data premiery 28 września 2001
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 85 minut
Reżyseria Robert Gliński
Scenariusz Jacek Wyszomirski,
Robert Gliński
Główne role Krzysztof Kiersznowski,
Aleksandra Gietner,
Karolina Sobczak,
Małgorzata Rożniatowska,
Zbigniew Zamachowski
Muzyka Lech Barański
Zdjęcia Petro Aleksowski
Scenografia Elwira Pluta
Montaż Krzysztof Szpetmański

Cześć Tereska − polski dramat psychologiczny z 2001 roku w reżyserii Roberta Glińskiego. Obraz został zrealizowany na czarno-białej taśmie. Zyskał wiele nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych.

Film był nagrywany od 20 marca do 10 maja 2000 roku w Warszawie. Zdjęcia plenerowe kręcono na praskim osiedlu Ostrobramska oraz Żoliborzu (portiernia Edzia).

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię deprawacji młodej, wchodzącej w dorosłość dziewczyny, która wywodzi się z typowego polskiego blokowiska.

Tereska wychowywana przez biednych, ledwo dających sobie radę rodziców, początkowo jest grzecznym dzieckiem. Jednak w trudnym okresie dojrzewania, bez wzorców, osamotniona i bez oparcia w rodzicach wpada w złe towarzystwo. Beznadziejne życie w środowisku blokersów pogrąża ją, stopniowo traci całkowicie kontakt z rodzicami. Zaczyna kraść, kłamać, wciąga się w palenie papierosów i pije alkohol. Jest nieszczęśliwa, traci szanse na wyrwanie się z blokowiska i na lepsze życie. Ostatecznie doprowadza ją to do tragedii.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]