Koksownia Częstochowa Nowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koksownia Częstochowa Nowa Sp. z o.o.
Ilustracja
Koksownia Częstochowa Nowa – panorama zakładu
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Siedziba Częstochowa
Adres ul. Odlewników 20, 42-213 Częstochowa
Forma prawna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Prezes Józef Lis
Udziałowcy Zarmen sp. z o.o.
Nr KRS 0000284737
Zatrudnienie ok. 420
Położenie na mapie Częstochowy
Mapa lokalizacyjna Częstochowy
Koksownia Częstochowa Nowa Sp. z o.o.
Koksownia Częstochowa Nowa Sp. z o.o.
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Koksownia Częstochowa Nowa Sp. z o.o.
Koksownia Częstochowa Nowa Sp. z o.o.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Koksownia Częstochowa Nowa Sp. z o.o.
Koksownia Częstochowa Nowa Sp. z o.o.
Ziemia50°47′01″N 19°09′57″E/50,783611 19,165833
Strona internetowa
Wieża gaszenia koksu nr 1 będąca obiektem towarzyszącym nowoczesnej baterii koksowniczej nr 1.

Koksownia Częstochowa Nowa (skrót: KCN) – spółka zajmująca się produkcją koksu i węglopochodnych, powstała w wyniku restrukturyzacji ISD Huta Częstochowa. Jako osobny podmiot Spółka funkcjonuje od 1 stycznia 2008 r. Spółka powstała na bazie majątku Zakładu Koksownia i zatrudnia około 300 pracowników. KCN nie należy już do Grupy ISD, ponieważ 30.04.2009 r. ISD Huta Częstochowa sprzedała 100% udziałów w KCN Spółce ZARMEN z Chorzowa.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Koksownia na tym terenie ma długie tradycje. Pierwsze baterie (bateria nr 1 i nr 2) zostały uruchomione w 1960 r. Kolejne – nr 3 i nr 4 – w 1962 roku, nr 5 i nr 6 – w 1972 roku. Rekord produkcyjny z 1980 roku wynosi 2285562 ton koksu. Od 1997 roku w koksowni pracowały tylko dwie baterie: bateria nr 2 i nr 4, których łączna wydajność produkcyjna wynosiła 330 tys. Mg/rok. Obecnie pracują baterie nr 1 (nowa) i nr 2.

Głównym dostawcą węgla jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Produkcja koksu skierowana jest przede wszystkim na rynki europejskie, natomiast gaz koksowniczy – głównie do ISD Huta Częstochowa.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Od 2010 do 2011 roku wybudowano baterię koksowniczą nr 1, która jest baterią systemu ubijanego z bocznym opalaniem. Projektowana wydajność nowej baterii wynosi 364 tys. Mg koksu na rok. Jest to I etap inwestycji. W II etapie planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie drugiej, całkowicie nowej i nowoczesnej baterii. Stare baterie będą kolejno wyłączane z ruchu. Bateria nr 4 została ostatecznie wyłączona i zdemontowana na przełomie 2011/2012 roku. Wraz z baterią nr 1 zostały wybudowane również: wieża gaśnicza, wsadnica, wóz stropowy, wóz przelotowy, wóz gaśniczy. Wszystkie te budowle i urządzenia zaprojektowane były z wykorzystaniem światowych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska. Nowe urządzenia odpylające w sposób zdecydowany ograniczą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Bateria koksownicza, obiekty towarzyszące oraz wszystkie niezbędne maszyny i urządzenia technologiczne wyposażono w Najlepsze Dostępne Techniki (BAT). Nowa bateria koksownicza jest nowoczesna i przyjazna dla środowiska.

Łączne nakłady inwestycyjne na modernizację Koksowni zaplanowano na ponad pół mld złotych w ciągu 4 lat. Dziś wiadomo, że plany te zostaną zrealizowane nieco później, do 2015 roku, ale zostaną poszerzone. W ramach tego programu modernizacyjnego w sierpniu 2008 roku uruchomiono już biologiczną oczyszczalnię ścieków. Po skończonej modernizacji zakład będzie produkował ponad milion ton koksu, spełniając wszystkie normy ochrony środowiska.

Inwestycje w Koksowni były realizowane przez ISD Huta Częstochowa ponad obowiązkowym zakresem inwestycyjnym zawartym w Umowie Prywatyzacyjnej Huty Częstochowa. Z końcem kwietnia 2009 roku nowym właścicielem zakładu została firma ZARMEN. Nowy właściciel nie zamierza zaprzestać inwestycji w koksownię. Do 2015 roku Częstochowska koksownia ma ambitne plany rozwoju, ich efektem będzie pięciokrotne zwiększenie produkcji do poziomu około 1,3 mln ton koksu rocznie, w tym 300 tysięcy to koks odlewniczy, a pozostały milion to koks wielkopiecowy. W wyniku modernizacji oprócz budowy nowej baterii nr 1 powstanie także kolejna nowoczesna i ekologiczna bateria. Jej budowa będzie opierała się na współpracy z Ukraińskim Giprokoksem. Koksownia Częstochowa Nowa została partnerem przemysłowym projektu badawczego „Inteligentna koksownia spełniająca wymagania BAT”. Dzięki projektowi zakład będzie rozwijał się z zastosowaniem efektywnych i ekologicznych rozwiązań służących rozwojowi polskiego koksownictwa, opierając się o najnowocześniejsze technologie. W trzecim kwartale 2012 rozpoczęły się prace projektowe nad kolejną baterią. W dalszej kolejności planowana jest również modernizacja siedziby spółki. Właściciel zakładu, firma ZARMEN, planuje także budowę profesjonalnego składu koksu na terenach po byłych wielkich piecach i aglomerowni Huty „Częstochowa”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Panorama zakładu
Panorama zakładu