Przejdź do zawartości

Kolos Konstantyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolos Konstantyna
Ilustracja
Zachowane fragmenty kolosa
Autor

nieznany

Data powstania

IV wiek

Medium

akrolit

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Rzym

Lokalizacja

Muzea Kapitolińskie

Kolos Konstantyna (wł. Statua colossale di Costantino I) – olbrzymich rozmiarów rzeźba przedstawiająca cesarza Konstantyna Wielkiego. Jej zachowane fragmenty znajdują się obecnie w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie.

Wykonana w technice akrolitu rzeźba, przedstawiająca władcę siedzącego na tronie, stała pierwotnie w zachodniej apsydzie rzymskiej bazyliki Maksencjusza[1]. Oryginalnie mierzyła co najmniej 9 metrów wysokości. Wzniesiono ją po zwycięstwie Konstantyna nad Maksencjuszem w 312 roku[1][2]. Trzon rzeźby był ceglany, korpus cesarza wykonano natomiast z drewna obitego brązowymi blachami. Nagie, nieokryte szatą części ciała wyrzeźbiono w marmurze[2]. Ponadto władca miał na głowie metalowy diadem, przytwierdzony do czoła[1], w dłoni zaś trzymał berło, które nie zachowało się do czasów obecnych[2].

Z kolosa zachowały się tylko fragmenty jego marmurowych części: przeszło 2,5-metrowa głowa władcy o wadze ponad 8 ton, prawe ramię i dłoń, lewa noga oraz prawa noga wraz ze stopą, odnalezione w bazylice Maksencjusza w 1486 roku. Obecnie znajdują się one na dziedzińcu Palazzo dei Conservatori na rzymskim Kapitolu[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Encyclopedia of the History of Classical Archaeology. edited by Nancy Thomson de Grummond. London: Routledge, 1996, s. 322. ISBN 1-884964-80-X.
  2. a b c Fred S. Kleiner: Gardner’s Art through the Ages: A Concise History of Western Art. Wyd. 2. Boston: Wadsworth, 2010, s. 117. ISBN 978-1-4240-6922-4.