Kolumna Wężowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolumna Wężowa
Ilustracja
Państwo

 Turcja

Miejscowość

Stambuł

Miejsce

Hipodrom (Konstantynopol)

Typ obiektu

pomnik

Całkowita wysokość

8 m

Data budowy

479 p.n.e.

Położenie na mapie Stambułu
Mapa konturowa Stambułu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kolumna Wężowa”
Położenie na mapie Turcji
Mapa konturowa Turcji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kolumna Wężowa”
Ziemia41°00′20″N 28°58′30″E/41,005556 28,975000

Kolumna Wężowa[1] (stgr. Τρικάρηνος Ὄφις, tur. Yılanlı Sütun) – kolumna na Hipodromie w Stambule, odlana w 479 p.n.e. i przywieziona przez Konstantyna Wielkiego ze świątyni Apollina w Delfach w 324 n.e.

Monument symbolizował zwycięstwo greckich polis nad Persami w bitwie pod Platejami. Początkowo miał postać trzech węży splecionych ze sobą, unoszących na głowach złotą urnę (wazę) o średnicy 2 metrów. Urna zaginęła jeszcze przed przeniesieniem kolumny do Konstantynopola, natomiast w czasach Imperium Osmańskiego, w XVII wieku zniszczono głowy węży. Jedna z nich znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Stambule, druga w Muzeum Brytyjskim w Londynie.

Miniatura osmańska z rękopisu Surname-ı Vehbi, ukazująca Kolumnę z trzema głowami wężowymi podczas uroczystości na Hipodromie w 1582

Kolumna miała wysokość 8 metrów, obecnie mierzy 5 metrów. W czasach bizantyjskich wykorzystywano ją jako fontannę. Brązowy trzon kolumny składa się z 29 zwojów[potrzebny przypis].

Monument wspominany przez Herodota, Tukidydesa, Demostenesa, Diodoria Sycylijskiego, Pauzaniasza, Korneliusza Neposa oraz Plutarcha.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim uchwalony na 109. posiedzeniu KSNG.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • DELPHI TRIPOD [online], www.byzantium1200.com [dostęp 2021-04-17].