Kolumna Wężowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kolumna Wężowa
Ilustracja
Państwo  Turcja
Miejscowość Stambuł
Miejsce Hipodrom (Konstantynopol)
Typ pomnika pomnik
Całkowita wysokość 8 m
Data budowy 479 p.n.e.
Położenie na mapie Stambułu
Mapa lokalizacyjna Stambułu
Kolumna Wężowa
Kolumna Wężowa
Położenie na mapie Turcji
Mapa lokalizacyjna Turcji
Kolumna Wężowa
Kolumna Wężowa
Ziemia41°00′20″N 28°58′30″E/41,005556 28,975000

Kolumna Wężowa (st.gr. Τρικάρηνος Ὄφις, tr. Yılanlı Sütun) kolumna na Hipodromie w Stambule, odlana w 479 p.n.e. i przywieziona przez Konstantyna Wielkiego ze Świątyni Apollina w Delfach w 324 n.e.

Kolumna symbolizuje zwycięstwo greckich polis nad Persami w bitwie pod Platejami. Początkowo miała ona kształt trzech węży splecionych ze sobą, trzymających na głowach złotą urnę (wazę) o średnicy 2 m. Urna zaginęła jeszcze przed przeniesieniem kolumny do Konstantynopola, natomiast w czasach Imperium osmańskiego, w XVII w. zniszczono głowy węży. Jedna z nich znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Stambule, druga w Muzeum Brytyjskim w Londynie.

Głowa węża z kolumny znajdująca się w Muzeum Archeologicznym
Miniatura osmańska z rękopisu Surname-ı Vehbi, ukazująca Kolumnę z trzema głowami wężowymi, podczas uroczystości na Hipodromie w roku 1582

Kolumna miała wysokość 8 m, obecnie mierzy 5 m. W czasach bizantyjskich kolumna używana była jako fontanna. Brązowy trzon kolumny składa się z 29 zwojów[potrzebny przypis].

Wspominają o kolumnie wężowej tacy pisarze jak: Herodot, Tukidydes, Demostenes, Diodor Sycylijski, Pauzaniasz, Korneliusz Nepos oraz Plutarch.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stambuł, Istanbul 2002.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]