Kolumna Wężowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kolumna Wężowa
Kolumna Wężowa
Państwo  Turcja
Miejscowość Stambuł
Miejsce Hipodrom (Konstantynopol)
Typ pomnika pomnik
Całkowita wysokość 8 m
Rozpoczęcie budowy 479 p.n.e.
Położenie na mapie Stambułu
Mapa lokalizacyjna Stambułu
Kolumna Wężowa
Kolumna Wężowa
Położenie na mapie Turcji
Mapa lokalizacyjna Turcji
Kolumna Wężowa
Kolumna Wężowa
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Kolumna Wężowa
Kolumna Wężowa
Ziemia 41°00′20″N 28°58′30″E/41,005556 28,975000

Kolumna Wężowa (st.gr. Τρικάρηνος Ὄφις, tr. Yılanlı Sütun) kolumna na Hipodromie w Stambule, odlana w 479 p.n.e. i przywieziona przez Konstantyna Wielkiego ze Świątyni Apollina w Delfach w 324 n.e.

Kolumna symbolizuje zwycięstwo greckich polis nad Persami w bitwie pod Platejami. Początkowo miała ona kształt trzech węży splecionych ze sobą, trzymających na głowach złotą urnę (wazę) o średnicy 2 m. Urna zaginęła jeszcze przed przeniesieniem kolumny do Konstantynopola, natomiast w czasach Imperium osmańskiego, w XVII w. zniszczono głowy węży. Jedna z nich znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Stambule, druga w Muzeum Brytyjskim w Londynie.

Głowa węża z kolumny znajdująca się w Muzeum Archeologicznym
Miniatura ottomańska z rękopisu Surname-ı Vehbi, ukazująca Kolumnę z trzema głowami wężowymi, podczas uroczystości na Hipodromie w roku 1582

Kolumna miała wysokość 8 m, obecnie mierzy 5 m. W czasach bizantyjskich kolumna używana była jako fontanna. Brązowy trzon kolumny składa się z 29 zwojów[potrzebny przypis].

Wspominają o kolumnie wężowej tacy pisarze jak: Herodot, Tukidydes, Demostenes, Diodor Sycylijski, Pauzaniasz, Korneliusz Nepos oraz Plutarch.


Bibliografia[edytuj]

  • Stambuł, Istanbul 2002.

Linki zewnętrzne[edytuj]