Przejdź do zawartości

Kongur Shan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Kongur Shan
公格尔峰, Коңур Тоо, قوڭۇر توو, قوڭۇر تاغ
Ilustracja
Kongur Shan (po lewej) i Kongur Tobe (nieco w prawo) widziane z Szosy Karakorumskiej między Kaszgarem a kotliną jeziora Karakol Hu
Państwo

 Chiny

Położenie

Akto

Pasmo

Pamir

Wysokość

7719 m n.p.m.

Pierwsze wejście

1981
Chris Bonington, Alan Rouse, Peter Boardman i Joe Tasker

Położenie na mapie Wyżyny Tybetańskiej
Mapa konturowa Wyżyny Tybetańskiej, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kongur Shan”
Położenie na mapie Azji
Mapa konturowa Azji, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kongur Shan”
Ziemia38°35′38″N 75°18′48″E/38,593889 75,313333

Kongur Shan (chiń. 公格尔山, Gōnggé’ěr Shān; ujg. قوڭۇر تاغ, Kongur Tagh) – szczyt o wysokości 7719 m n.p.m. w górach Pamir na terenie Chin w Sinciangu (czasem zaliczany jest[przez kogo?] do Kunlunu). Według niektórych źródeł[jakich?] wysokość szczytu jest mniejsza i wynosi 7649 m. Jest trzydziestym siódmym szczytem Ziemi pod względem wysokości.

Jest to jeden z najtrudniejszych do zdobycia[według kogo?] szczytów siedmiotysięcznych. Zdobyty dotąd pięciokrotnie (ostatni raz w 2005 roku przez trzy wyprawy rosyjskie). Pierwszymi zdobywcami zostali Brytyjczycy: Chris Bonington, Alan Rouse, Peter Boardman i Joe Tasker, którzy zdobyli szczyt w 1981 roku. Górę atakowały dwie polskie ekipy, ale bez powodzenia. W roku 2007 wyruszyła kolejna polska grupa pod dowództwem Marcina Henniga z KW Trójmiasto.

Kongur Shan (przy prawej krawędzi zdjęcia) i Kongur Tobe (w centrum kadru) widziane znad jeziora Karakol Hu

Kongur Shan posiada także niższy szczyt – Kongur Tobe (7530 m). Szczyt ten jest uważany[przez kogo?] za niższy szczyt Kongur Shan, chociaż jest on samodzielny (jego wybitność wynosi 840 m). Pierwsze wejście na Kongur Tobe miało miejsce w 1956. Północne ściany obu szczytów mierzą ok. 4000 m wysokości względnej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]