Konstancjusz Gallus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konstancjusz Gallus
Flavius Claudius Constantius Gallus
ilustracja
Cesarz rzymski
Okres

od 351
do 354

Dane biograficzne
Dynastia

konstantyńska

Data i miejsce urodzenia

325
Massa Waternensis

Data śmierci

354

Moneta
moneta
Solid Konstancjusza Gallusa

Konstancjusz Gallus, Flavius Claudius Constantius Gallus, (ur. 325 w Massa Weternensis w Etrurii, zm. 354) – cezar Wschodu od 351 do 354 roku.

Urodził się w 325 r. w Etrurii w mieście Massa Waternensis[1]. Jego ojcem był Juliusz Konstancjusz, przyrodni brat Konstantyna. Gallus był przyrodnim bratem przyszłego cesarza Juliana Apostaty.

Był negatywnie oceniany przez współczesnych mu jako okrutny i żądny bogactw tyran. W czasie swojego panowania Gallus musiał poradzić sobie z żydowską rebelią w Palestynie. Za popełnione nadużycia władzy został zdjęty z urzędu i skazany w 354 roku przez cesarza Konstancjusza II na śmierć. Żoną Gallusa była Konstantyna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ammianus Marcellinus, Res gestae XIV.11.27: "Natus apud Tuscos in Massa Veternensi patre Constantio, Constantini fratris imperatoris, matreque Galla, sorore Rufini et Cerealis, quos trabeae consulares nobilitarunt, et praefecturae." ("Urodził się w Etrurii, w Massa Weternensis, z ojca Konstancjusza, brata cesarza Konstantyna, i z matki Galli, siostry Rufina i Cerealisa, którzy byli uhonorowani szatą konsularną i prefekturą". Tł. I. Lewandowski, Ammianus Marcellinus, Dzieje rzymskie, t. 1, Warszawa 2002, s. 110).