Przejdź do zawartości

Konwergencja i Unia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Convergència i Unió
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Skrót

CiU

Lider

Artur Mas

Data założenia

1978

Data rozwiązania

2015

Adres siedziby

Barcelona

Ideologia polityczna

chadecja, konserwatyzm, nacjonalizm kataloński

Poglądy gospodarcze

liberalizm[1]

Członkostwo
międzynarodowe

Partia Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (CDC),
Europejska Partia Ludowa (UDC)

Barwy

żółta, niebieska

Konwergencja i Unia[2] (kat. Convergència i Unió, CiU) – centroprawicowa[3] katalońska koalicja, a od 2001 federacja polityczna. Była federacją Demokratycznej Konwergencji Katalonii (CDC) i Demokratycznej Unii Katalonii (UDC)[2]. Postrzegana była jako katalońskie ugrupowanie nacjonalistyczne.

CiU powstała w 1978. Jej liderami byli Jordi Pujol (do 2003) i następnie Artur Mas. Głównym formacji było utrzymanie jak największego zakresu autonomii Katalonii. W różnych okresach wspierała mniejszościowe rządy socjalistów lub konserwatystów.

O ile większość członków partii deklarowała poglądy centroprawicowe, to w CiU działały również grupy liberalne i socjaldemokratyczne[4].

W ostatnich latach stała się ugrupowaniem dążącym do uzyskania niepodległości Katalonii. Na tym tle doszło do sporów między koalicjantami, mniejsza partia UDC deklarowała bardziej umiarkowane stanowisko. W 2015 Artur Mas z CDC ogłosił zakończenie współpracy[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dowling, Andrew (2005), „Convergència i Unió, Catalonia and the new Catalanism”. The Politics of Contemporary Spain (Rotledge): 106
  2. a b Konwergencja i Unia, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2016-10-01].
  3. Colomer, Josep Maria (2002), Political institutions in Europe, Routledge, s. 183
  4. Gibbons, John (1999), Spanish politics today, Manchester University Press, s. 51
  5. Convergència enterra la federació: „El projecte polític de CiU s'ha acabat i cal una separació amistosa”. ara.cat, 18 czerwca 2015. [dostęp 2016-10-01]. (kat.).