Kopi luwak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Indonezyjski farmer prezentuje ziarna, które przeszły już przez wnętrzności łaskuna, ale jeszcze nie zostały umyte i uprażone
Łaskun palmowy (Paradoxurus hermaphroditus) – z jego odchodów wydobywa się ziarna kawy

Kopi luwak, kawa luwakgatunek kawy pochodzący z południowo-wschodniej Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobywane są z odchodów zwierzęcia z rodziny łaszowatych, łaskuna palmowego (Paradoxurus hermaphroditus), nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak.

Łaskun chętnie zjada owoce kawowca, ale nie trawi jego nasion, a jedynie miąższ. Po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu przez bakterie produkujące kwas mlekowy ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy i są wydalane. Zwierzę zjada tylko najlepsze owoce, a przez przejście przez przewód pokarmowy łaskuna ziarna kawy tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, łagodny aromat. Po oczyszczeniu kawę przetwarza się w typowy sposób. Ten gatunek zbierany jest przez ludność z wysp indonezyjskich (Sumatra, Jawa, Celebes), a w mniejszym stopniu z Filipin i Wietnamu.

Wysoka cena skupu skłania mieszkańców tych terenów do łowienia łaskunów i karmienia ich owocami kawy dla łatwego uzyskania znacznych ilości tego gatunku kawy. Zwierzęta są trzymane w ciasnych klatkach, a ich śmiertelność jest bardzo wysoka. Dlatego produkcja tego gatunku kawy była wielokrotnie krytykowana jako nieetyczna[1][2][3].

Kopi luwak jest jedną z droższych kaw na świecie – w 2013 kilogram kosztował od 200 do 400 dolarów[3]. Wynika to z faktu, że roczne światowe „zbiory” tego gatunku kawy wynoszą zaledwie 300–400 kg. Głównymi konsumentami są Stany Zjednoczone i Japonia, chociaż staje się dostępna też w innych krajach, w tym także w Polsce[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Milman, Oliver (November 11, 2012). „World’s most expensive coffee tainted by ‘horrific’ civet abuse”. London: The Guardian. Retrieved 25 November 2012. Jump up ^ Penha, James (August 4, 2012).
  2. „Excreted by imprisoned civets, kopi luwak no longer a personal favorite”. The Jakarta Globe. Retrieved 17 August 2012.
  3. a b Tony Wild, Civet coffee: why it's time to cut the crap, „The Guardian”, 13 września 2013, ISSN 0261-3077 [dostęp 2020-01-26] (ang.).
  4. Filiżanka naparu za niemal 100 złotych! strefabiznesu.echodnia.eu.