Kotlina Tullneńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kotlina Tullneńska
ilustracja
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Kotlina Panońska
Podprowincja Kotlina Zachodniopanońska
Makroregion Kotlina Tullneńska
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Austria
Dolna Austria
Kotlina Tullneńska

Kotlina Tullneńska (551.*) – jednostka geograficzna w Dolnej Austrii.

Kotlina Tullneńska stanowi pierwszą, najmniejszą i najdalej wysuniętą na zachód kotlinę w biegu Dunaju - kolejne to Kotlina Wiedeńska i Kotlina Panońska. Podobnie jak one, Kotlina Tullneńska jest pochodzenia tektonicznego - stanowi zapadlisko między zachodnim krańcem Karpat a północno-wschodnim krańcem Alp. W trzeciorzędzie w zapadlisku tym istniała zatoka morza wypełniającego wówczas Kotlinę Panońską. Pod koniec trzeciorzędu zapadlisko zostało całkowicie wypełnione osadami nanoszonymi przez Dunaj z gór Masywu Czeskiego i Alp.

Kotlina Tullneńska rozciąga się wzdłuż Dunaju, płynącego tutaj z zachodu na wschód, od jego wylotu z przełomowego odcinka Wachau z miastem Krems an der Donau do kolejnego przełomu - Bramy Wiedeńskiej, prowadzącego do Kotliny Wiedeńskiej. Długość Kotliny wynosi około 48 km, szerokość - do 14 km. Od północy Kotlinę Tullneńską ogranicza krawędź Wagram, za którą rozciąga się Podkarpacie, a od południa - Las Wiedeński, należący do Alp Austriackich. Część Kotliny położona na południe od Dunaju jest w Austrii zwana Tullnerfeld. Największymi miastami Kotliny są Tulln an der Donau, Krems an der Donau i Stockerau. W obrębie kotliny uchodzą do Dunaju niewielkie dopływy: Traisen, Perschling, Große Tulln i Kleine Tulln z Alp, Schmida i Göllersbach z Karpat oraz Kamp z Masywu Czeskiego. Kotlina znajduje się na granicy klimatu oceanicznego i kontynentalnego.

Kotlina Tullneńska stanowi urodzajną równinę, osuszoną z mokradeł w wyniku regulacji biegu Dunaju. Prowadzi się tu intensywną produkcję rolną. W przemyśle dominuje produkcja energii elektrycznej - w Altenwörth i Greifenstein działają elektrownie wodne na Dunaju, w Dürnrohr, Theiss i Korneuburg – elektrownie cieplne. W Moosbierbaum istnieje wielka rafineria. Kotlina nie jest wykorzystywana jako korytarz komunikacyjny - główne linie kolejowe i drogi biegną dopiero jej północnym i południowym skrajem.