Kościół Maryi Panny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stowarzyszenie Kultowe Katolickiego Kościoła Gallikańskiego Normandii Diecezja Normandii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
ilustracja
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Katolicyzm
   └ Starokatolicyzm
     └ Mariawityzm
Ustrój kościelny

episkopalno-synodalny

Obrządek

rzymski

Patron

Rita z Cascii

Siedziba

Mont-Saint-Aignan

Zwierzchnik
• tytuł zwierzchnika

Roland Fleury
biskup

Zasięg geograficzny

 Francja

Członkostwo

Międzynarodowa Rada Wspólnoty Kościołów

Strona internetowa

Kościół Maryi Panny, oficjalna nazwa Stowarzyszenie Kultowe Katolickiego Kościoła Gallikańskiego Normandii (fr. Église Sainte Marie) – chrześcijańska wspólnota religijna działająca we Francji. Główny ośrodek religijny wyznania mieści się w Mont-Saint-Aignan.

Wspólnota utrzymuje przyjazne relacje z wieloma Kościołami i związkami wyznaniowymi na świecie. Na początku XXI wieku Kościół przystąpił do rozmów o zjednoczeniu i przejściu pod jurysdykcję Kościoła Starokatolickiego Mariawitów[1], które to zakończyły się pomyślnie 17 lutego 2024 roku utworzeniem Diecezji Normandii w ramach prowincji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół Maryi Panny został założony w 1964 przez byłego mnicha benedyktyńskiego i księdza archidiecezji Rouen, Maurice'a Cantora. Lider wspólnoty próbował przez kilka lat współpracować z różnymi denominacjami starokatolickimi we Francji. W latach 1964-1966 był trzykrotnie konsekrowany na biskupa przez różnych hierarchów niezależnych Kościołów tradycji łacińskiej.

W 1970 do wspólnoty Maurice'a Cantora przyłączył się rzymskokatolicki biskup tytularny Sanavus, Mario Cornejo suspendowany w 1969 przez Stolicę Apostolską z powodu zerwania z celibatem i zawarcia małżeństwa. Cornejo Radavero konsekrował sub conditione Cantora, a następnie w 1987 wyświęcił dla Kościoła jeszcze trzech innych biskupów.

Od 1991 zwierzchnikiem Kościoła Maryi Panny był biskup Claude Ducrocq. Aktualnym zwierzchnikiem (stan - 2021 rok) jest biskup Roland Fleury.

17 lutego 2024 Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów podjęła decyzję o przyjęciu do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, duchownych i wiernych Kościoła Świętej Marii i zorganizowaniu diecezji normandzkiej w ramach prowincji francuskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Na czele nowej diecezji stanął dotychczasowy biskup z Mont-Saint-Aignan - bp Roland Fleury, który przyjął habit mariawicki w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kościół Maryi Panny jest wspólnotą zachowującą tradycjonalizm w sprawowaniu liturgii łacińskiej z jednoczesnym dopuszczeniem pewnych liberalnych innowacji w prawie i dyscyplinie kościelnej.

Wspólnota odrzuca reformę liturgii łacińskiej wprowadzoną przez papieży Jana XXIII w 1962 i Pawła VI w 1970. Zachowano ustawienie ołtarza i szaty liturgiczne sprzed reformy Soboru Watykańskiego II. Liturgia Kościoła opiera się na Mszale Rzymskim św. Piusa V. Sprawowana jest ona jednak nie w języku łacińskim, a po francusku.

Kościół przyjął pewne zwyczaje Cerkwi prawosławnej i Kościołów starokatolickich. Między innymi wspólnota zniosła obowiązkowy celibat osób duchownych, dopuszcza rozwody kościelne i błogosławi sakrament małżeństwa osobom rozwiedzionym.

Kościół Maryi Panny jest otwarty na dialog ekumeniczny. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Wspólnoty Kościołów (ICCC). Współpracuje ze Wspólnotą Taizé.

Biskupi Kościoła Maryi Panny[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP: KOMUNIKAT IV SESJI KAPITUŁY GENERALNEJ KOŚCIOŁA STAROKATOLICKIEGO MARIAWITÓW. mariawita.pl, 2023-09-05. [dostęp 2023-11-05]. (pol.).
  2. KOMUNIKAT KAPITUŁY GENERALNEJ KOŚCIOŁA STAROKATOLICKIEGO MARIAWITÓW, 17.02.2024 [online], Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP [dostęp 2024-02-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]