Przejdź do zawartości

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów
kościół parafialny
Ilustracja
wejście do kościoła
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ożarów Mazowiecki (Osiedle Ołtarzew)

Adres

ul. Jana Kilińskiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Królowej Apostołów w Ołtarzewie

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów”
Położenie na mapie powiatu warszawskiego zachodniego
Mapa konturowa powiatu warszawskiego zachodniego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów”
Położenie na mapie gminy Ożarów Mazowiecki
Mapa konturowa gminy Ożarów Mazowiecki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów”
Położenie na mapie Ożarowa Mazowieckiego
Mapa konturowa Ożarowa Mazowieckiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów”
Ziemia52°12′48,9″N 20°46′32,8″E/52,213583 20,775778

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii Królowej Apostołów w Ołtarzewie (dekanat lasecki archidiecezji warszawskiej). Znajduje się na Osiedlu Ołtarzew, w granicach miasta Ożarów Mazowiecki.

Jest to równocześnie kościół seminaryjny Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów. Znajduje się w głównym budynku seminarium. Jego budowa została rozpoczęta w 1939 roku. Budowla została zaprojektowana przez Alfonsa Wędrychowskiego. Według planów architekta pod świątynią miała znajdować się sala teatralna. Pomimo działań wojennych budowa kościoła została zakończona w 1948 roku. W dniu 2 maja 1948 roku biskup Wacław Majewski poświęcił świątynię, natomiast we wrześniu tego samego roku przybyli alumni i rozpoczęła się normalna działalność w seminarium, która trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W dniu 16 maja 1953 roku prymas Polski Stefan Wyszyński konsekrował świątynię. W Wielki Czwartek 1978 roku zostało oddane do użytku prezbiterium przebudowane i przystosowane do zreformowanej po Soborze Watykańskim II liturgii. W dniu 15 października 2000 roku kardynał Józef Glemp, prymas Polski, poświęcił w świątyni ołtarz dedykowany 108 męczennikom II wojny światowej z wyeksponowaną postacią błogosławionego pallotyna księdza Józefa Jankowskiego – męczennika Auschwitz-Birkenau. Od 15 marca 1988 roku przy kościele mieści się parafia pod wezwaniem Królowej Apostołów[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ołtarzew. NMP Królowej Apostołów. archidiecezja warszawska. [dostęp 2021-02-12].