Przejdź do zawartości

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Anny i św. Wojciecha w Parzęczewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętej Anny i świętego Wojciecha
510-V-38 z dnia 13.01.1950[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Parzęczew

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Anny i św. Wojciecha w Parzęczewie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Anny, św. Wojciecha

Położenie na mapie Parzęczewa
Mapa konturowa Parzęczewa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętej Anny i świętego Wojciecha”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętej Anny i świętego Wojciecha”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętej Anny i świętego Wojciecha”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętej Anny i świętego Wojciecha”
Położenie na mapie gminy Parzęczew
Mapa konturowa gminy Parzęczew, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętej Anny i świętego Wojciecha”
Ziemia51°56′55,06″N 19°12′18,06″E/51,948628 19,205017

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętej Anny i świętego Wojciecharzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu ozorkowskiego archidiecezji łódzkiej.

Historia i architektura

[edytuj | edytuj kod]
Ołtarz główny

Świątynia została wzniesiona w latach 1802–1805 w stylu neoklasycystycznym i ufundowana przez dwóch braci Franciszka i Ignacego Stokowskich – ówczesnych właścicieli dóbr parzęczewskich. Kościół został poświęcony w 1805 roku przez oficjała łowickiego księdza Jastrzębskiego. Budowla została konsekrowana po raz pierwszy w dniu 3 maja 1840 roku przez biskupa sufragana kujawsko-kaliskiego Józefa Joachima Goldtmanna. W drugiej połowie XIX wieku kościół był dwukrotnie rozbudowywany i ozdobiony polichromią. Po raz kolejny został konsekrowany w dniu 4 lipca 1903 roku przez arcybiskupa warszawskiego Wincentego Chościak-Popiela. W latach 1946–1949 do świątyni została dobudowana wieża w stylu neobarokowym.

Do wyposażenia świątyni należą: 4 ołtarze z drewna dębowego, bogato rzeźbione i złocone; 2 konfesjonały z drewna dębowego, bogato rzeźbione; organy piszczałkowe; stacje drogi krzyżowej namalowane na ścianach jako część polichromii; oświetlenie z mosiądzu – żyrandole, kandelabry, kinkiety, świeczniki; 4 dzwony ze spiżu, odlane w przemyskiej pracowni Felczyńskich; ławki z drewna dębowego; 2 relikwiarze w stylu barokowym w formie trumien z relikwiami męczenników i wyznawców; polichromia wykonana przez Aleksandra Przewalskiego i malowidło przedstawiające Golgotę wykonane przez Wincentego Łukasiewicza[2].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2016-01-30].
  2. Parzęczew, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Świętej Anny i Świętego Wojciecha. archidiecezja.lodz.pl. [dostęp 2016-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-07)].