Kościół Świętego Krzyża w Hanga Roa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Krzyża w Hanga Roa
Iglesia de la Santa Cruz
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Chile

Miejscowość

Hanga Roa

Adres

Te Pito O Te Henua[1][2]

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Świętego Krzyża

Położenie na mapie Wyspy Wielkanocnej
Mapa konturowa Wyspy Wielkanocnej, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Krzyża w Hanga Roa”
27,149083°S 109,424247°W/-27,149083 -109,424247
Wnętrze kościoła

Kościół Świętego Krzyża w Hanga Roa (hiszp. Iglesia de la Santa Cruz) – jedyny kościół obrządku rzymskokatolickiego na Wyspie Wielkanocnej, znajdujący się w Hanga Roa[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia Świętego Krzyża została założona w grudniu 1937 roku[3], należy ona do diecezji Valparaíso. Kościół powstał dzięki staraniom misjonarza Sebastiana Englerta[3].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Budynek kościoła jest przykładem synkretyzmu religijnego – połączenia motywów katolickich i lokalnej tradycji[3]. Jest to widoczne już na fasadzie, gdzie w pasie poziomym znajdują się symbole chrześcijańskie, takie jak tablice z dziesięciorgiem przykazań, klucze do raju i aniołowie, natomiast na kolumnach znajdują się symbole wyspiarskie: postacie Tangata manu, ryby oraz ptak manutara[3].

Wnętrze kościoła jest proste, w środku przy wejściu znajdują się rzeźby przedstawiające Archanioła Michała i św. Franciszka z Asyżu[3].

Górna część chrzcielnicy jest dekorowana symbolami rongorongo[3]. Po lewej stronie kościoła znajduje się rzeźba Najświętszego Serca, przy czym twarz Jezusa przypomina moai kavakava, a na piersi ma reimiro (tradycyjną ozdobę w kształcie półksiężyca)[3]. W pobliżu znajduje wyrzeźbione w pniu drzewa tabernakulum, dekorowane motywami roślinnymi[3]. Krzyż nad ołtarzem głównym wykonany został z kamienia wulkanicznego, natomiast postać Chrystusa ma nakrycie głowy z muszli i ości[3].

Po prawej stronie ołtarza głównego znajduje się rzeźba Matki Bożej z Rapa Nui[3]. Figura powstała w 1970 roku i jest ona uważana za pierwszy chrześcijański wizerunek wykonany na Wyspie Wielkanocnej przez miejscowych rzemieślników[3]. Postać Maryi jest stylizowana na moai, na głowie ma koronę z muszli zwieńczoną sylwetką ptaka manutara[3]. Oczy zostały wykonane z muszli, a ich źrenice z obsydianu[3].

W kościele znajdują się również rzeźby przedstawiające św. Różę z Limy, Świętą Rodzinę i Ducha Świętego[3]. Rzeźby w świątyni zostały wykonane z drewna i stanowią one próbę dostosowania miejscowej tradycji do chrześcijaństwa[2].

Liturgia w kościele sprawowana jest w języku hiszpańskim, jednak pieśni są śpiewane w języku rapanui[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. El Pueblo. Portal Rapa Nui. [dostęp 2018-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-12)]. (hiszp.).
  2. a b Honga Roa. [dostęp 2018-12-06]. (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p Holy Cross Church. [dostęp 2018-12-06]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]