Przejdź do zawartości

Kościół św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja w Mechowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja w Mechowie
Zabytek: nr rej. A-315 z 6.09.1962
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Mechowo

Adres

Mechowo 24, 84-106 Leśniewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja w Mechowie

Wezwanie

Jakub Apostoł, Mikołaj z Miry

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja w Mechowie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja w Mechowie”
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa konturowa powiatu puckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja w Mechowie”
Położenie na mapie gminy wiejskiej Puck
Mapa konturowa gminy wiejskiej Puck, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja w Mechowie”
Ziemia54°42′49,2700″N 18°16′43,0900″E/54,713686 18,278636

Kościół św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja w Mechowierzymskokatolicki kościół parafialny zlokalizowany we wsi Mechowo (powiat pucki, województwo pomorskie). Funkcjonuje przy nim parafia św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja. Obiekt jest jednym z największych kościołów drewnianych na Kaszubach[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy we wsi kościół zbudował rycerz Radzisław w drugiej połowie XIII wieku. W 1538 strawił go pożar. Około połowy XVI wieku, na jego miejscu, wzniesiono ryglową świątynię z wieżą pod wezwaniem Krzyża Świętego lub św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego. Z czasem w dokumentach zanikło wezwanie Krzyża Świętego, a występowało św. Jakuba i św. Mikołaja Biskupa. Już w 1583 stan tego obiektu był zły. Rozebrano go (lub uległ samoistnemu zawaleniu) w początku XVIII wieku[1][2].

Obecny kościół ufundowali opaci oliwscy – Mikołaj Zalewski i Józef Hiacynt Rybiński. Wzniesiono go w 1742. W 1771 w nawę wbudowano wieżę, a w 1882 wzmocniono konstrukcję całości poprzez wykonanie podmurówki z kamienia polnego[1]. Proboszczem w Mechowie był poseł na sejm pruski, polski działacz społeczny z okresu zaborów i II Rzeczypospolitej, ksiądz Bolesław Witkowski (zamordowany przez Niemców w Piaśnicy)[2].

W 1962 świątynie wpisano do rejestru zabytków[1].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Obiekt konstrukcji ryglowo-szkieletowej zbudowano na planie prostokąta. Ma 240 m² powierzchni oraz 1600 m³ kubatury. Nawa ma cztery przęsła i jest zamknięta od wschodu trójbocznym prezbiterium. Wejścia prowadzą od południa (przez kruchtę) oraz od zachodu przez przyziemie wieży, również wyposażone w kruchtę. Od strony północnej do prezbiterium przylega zakrystia. Obiekt jest przykryty dachem dwuspadowym (wzmocnionym i wyposażonym w dachówkę miast gontu w 1916). Wieżę zwieńcza ażurowa latarnia i barokowy hełm z krzyżem obity blachą (wcześniej szkudłami dębowymi, a potem dachówką). Elewacjetynkowane na biało w polach między belkami barwionymi na czarno. Wieża oszalowana jest od zewnątrz pionowo przybijanymi deskami[1].

Wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

Manierystyczne ołtarze pochodzą z XVII wieku i są zdobione motywami roślinnymi z motywami akantu i kwiatów. Prawdopodobnie pochodzą one z innych świątyń cysterskich. Wiszą w nich artystycznie dobre, reprezentujące nurt potrydencki, obrazy olejne, pochodzące być może z klasztoru oliwskiego i noszące wyraźne wpływy szkoły Hermana Hana oraz warsztatu Bartłomieja Strobla[1].

Dzwony

[edytuj | edytuj kod]

W wieży wiszą dwa dzwony:

  • pochodzący z gdańskiego warsztatu Hansa Barnstropa (1572), mierzący 55 centymetrów wysokości, o średnicy czaszy kielicha 70 centymetrów. Grubość wieńca oddzielonego od szyi trzema pierścieniami wynosi 3,5 centymetra. Dzwon nosi dwie plakietki z wizerunkami Matki Bożej i Dzieciątka.
  • „Maria”, pochodzący z warsztatu Józefa Bukowskiego w Dąbrowie Górniczej (1955), mierzący 50 centymetrów wysokości, o średnicy czaszy kielicha 65 centymetrów. Grubość wieńca oddzielonego od szyi trzema pierścieniami wynosi również 3,5 centymetra,
  • nieistniejący, zawieszony w 1888, o wadze pięciu centnarów, skonfiskowany podczas I wojny światowej i najprawdopodobniej wykorzystany na potrzeby militarne[1].

Napisy na dzwonach:

1572: GOS ICH HANS BARNSTROP DE GLOCKE MIT GOTES HVLF / ANNO MDLXXII SIMEN ADAM PAWEL HANNEMAN HANS MOLLER[1] / 1955: ULAŁ MNIE JÓZEF BUKOWSKI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ / IMIĘ MOJE MARIA / SŁODKIE SERCE MARII / BĄDŹ NASZYM RATUNKIEM / NA PAMIĄTKĘ ODDANIA CAŁEJ LUDZKOŚCI POD SZCZEGÓLNĄ OPIEKĘ NAJSŁODSZEGO SERCA MARII, DZWON TEN / UFUNDOWALI PARAFIANIE MECHOWSCY ZA KS.PROB.MGR. K. / GŁOWACKIEGO PP. 1955[1]

Otoczenie

[edytuj | edytuj kod]

Obiekt usytuowany jest wśród drzew na wzniesieniu i otoczony kamienno – ceglanym murem[2].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i Piotr Rumanowski, Tajemnice mechowskiej świątyni, w: Zeszyty Gminy Puck, nr 4/2007, s. 110–119, ISBN 978-83-60219-27-0.
  2. a b c Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja w Mechowie – Witamy na stronie [online] [dostęp 2022-02-04] (pol.).