Królewiec (województwo mazowieckie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Królewiec
Kościół Matki Bożej Jasnogórskiej
Kościół Matki Bożej Jasnogórskiej
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat miński
Gmina Mińsk Mazowiecki
Liczba ludności (2013) 522[1]
Strefa numeracyjna 25
Kod pocztowy 05-300
Tablice rejestracyjne WM
SIMC 0681796
Położenie na mapie gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki
Królewiec
Królewiec
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu mińskiego
Królewiec
Królewiec
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Królewiec
Królewiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Królewiec
Królewiec
Ziemia52°12′18″N 21°32′40″E/52,205000 21,544444

Królewiecwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mińsk Mazowiecki, na północ od miasta Mińsk Mazowiecki. W okresie okupacji niemieckiej nosił nazwę Karlshof. Leży na północ od Mińska Mazowieckiego, jego zabudowa jest przedłużeniem zabudowy miasta (np. domy z dwóch stron różnych ulic leżą w Mińsku i w Królewcu). Wraz ze Stojadłami, Arynowem, Wólką Mińską, Karoliną i Starą Niedziałką znalazł się w obrębie obwodnicy miasta.

Znajdują się tu m.in. kościół oraz kilka zakładów produkcyjnych. Swoją siedzibę ma tu Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Mińsku mazowieckim z/s w Królewcu, w której posiadaniu jest także hotel z 89 miejscami noclegowymi[2].

Szkoła Podstawowa[edytuj | edytuj kod]

Na terenie miejscowości istniała nieistniejąca już szkoła podstawowa. Powstała na początku XX wieku i istniała do utworzenia Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim przy ulicy Małopolskiej, do której została włączona. W okresie swojego istnienia oferowała naukę w klasach I-IV. Początkowo znajdowała się na placu, którego właścicielem był Stanisław Chmiel zaś nauczania dokonywał jeden nauczyciel. W okresie przed II wojną światową szkoła mieściła się w mieszkaniu Eugeniusza Flago, w okresie okupacji w domu Piotra Drożdża, zaś po wyzwoleniu w budynku poniemieckim. Młodzież uczyła się w tym ostatnim budynku w latach 1945 - 1972. Był to budynek z czerwonej cegły. na parterze posiadał cztery pomieszczenia, z czego jedno było wykorzystywane jako sala lekcyjna, dwa jako mieszkanie nauczyciela, jedno jako skład opału. Na górze dwa lokale zajmowała rodzina woźnego. Przed budynkiem od strony południowej znajdował się taras, a sam budynek otoczony był zielenią - od zachodu i południowego wschodu znajdował się sad owocowy, od strony północnej rosły brzozy i świerki. Poza ogrodzeniem znajdował się las sosnowo-brzozowy o powierzchni ok. 1 ha. Od 1985 roku w związku ze zmianami granic miasta Mińsk Mazowiecki znalazł się wraz z przylegającymi terenami na jego terytorium.

Liczba dzieci pobierających naukę w tej szkole wahała się w granicach od 35 do 48. Po ukończeniu czwartej klasy uczniowie uczęszczali do szkół podstawowych w Mińsku Mazowieckim lub Brzózem.

Cmentarz Ewangelicki[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz znajduje się ok. 350 metrów na północ od asfaltowej drogi przebiegającej przez Królewiec, przy drodze polnej. Otoczony jest łąkami i terenami uprawnymi. Został założony przez kolonistów niemieckich w okresie ich obecności na tych ziemiach od 1845 roku [3]. Służył do grzebania ciał mieszkańców Karlshofa (ówczesna nazwa Królewca), a z relacji mieszkańców wynika, że przywożono tu również ciała mieszkańców Tyborowa, Marianki i innych pobliskich miejscowości. Do dnia dzisiejszego zachowały się trzy nagrobki wykonane z piaskowca, granitu, metalu i betonu. Po większości zachowały się już tylko szczątki, z których ciężko odczytać jakiekolwiek dane dotyczące osób tu pochowanych. Wiadomo, że przed 1939 na cmentarzu było kilka rzędów mogił, część jedynie z drewnianymi krzyżami, jednak ich dokładna liczba nie jest znana. Obecnie cmentarz jest porośnięty dziko rosnącymi drzewami i krzakami.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GUS. Bank Banych Lokalnych
  2. Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Królewcu, www.skr.minskmaz.pl [dostęp 2017-11-24].
  3. Gmina Mińsk Mazowiecki, www.minskmazowiecki.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]