Królewiec (województwo mazowieckie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Królewiec
wieś
Ilustracja
Kościół Matki Bożej Jasnogórskiej
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Powiat

miński

Gmina

Mińsk Mazowiecki

Liczba ludności (2011)

522[1][2]

Strefa numeracyjna

25

Kod pocztowy

05-300[3]

Tablice rejestracyjne

WM

SIMC

0681796[4]

Położenie na mapie gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki
Mapa konturowa gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Królewiec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Królewiec”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Królewiec”
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa konturowa powiatu mińskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Królewiec”
Ziemia52°12′18″N 21°32′40″E/52,205000 21,544444

Królewiecwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mińsk Mazowiecki[4][5]. W okresie okupacji niemieckiej nosił nazwę Karlshof. Leży na północ od Mińska Mazowieckiego, jego zabudowa jest przedłużeniem zabudowy miasta (np. domy z dwóch stron różnych ulic leżą w Mińsku i w Królewcu). Wraz ze Stojadłami, Arynowem, Wólką Mińską, Karoliną i Starą Niedziałką znalazł się w obrębie obwodnicy miasta.

Integralne części wsi Królewiec[4][5]
SIMC Nazwa Rodzaj
0681804 Nowy Królewiec część wsi

Znajdują się tu m.in. kościół oraz kilka zakładów produkcyjnych. Swoją siedzibę ma tu Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Mińsku Mazowieckim z/s w Królewcu, w której posiadaniu jest także hotel z 89 miejscami noclegowymi[6].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Szkoła Podstawowa[edytuj | edytuj kod]

Na terenie miejscowości istniała nieistniejąca już szkoła podstawowa. Powstała na początku XX wieku i istniała do utworzenia Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Mazowieckim przy ulicy Małopolskiej, do której została włączona. W okresie swojego istnienia oferowała naukę w klasach I-IV. Początkowo znajdowała się na placu, którego właścicielem był Stanisław Chmiel zaś nauczania dokonywał jeden nauczyciel. W okresie przed II wojną światową szkoła mieściła się w mieszkaniu Eugeniusza Flago, w okresie okupacji w domu Piotra Drożdża, zaś po wyzwoleniu w budynku poniemieckim. Młodzież uczyła się w tym ostatnim budynku w latach 1945 - 1972. Był to budynek z czerwonej cegły. na parterze posiadał cztery pomieszczenia, z czego jedno było wykorzystywane jako sala lekcyjna, dwa jako mieszkanie nauczyciela, jedno jako skład opału. Na górze dwa lokale zajmowała rodzina woźnego. Przed budynkiem od strony południowej znajdował się taras, a sam budynek otoczony był zielenią - od zachodu i południowego wschodu znajdował się sad owocowy, od strony północnej rosły brzozy i świerki. Poza ogrodzeniem znajdował się las sosnowo-brzozowy o powierzchni ok. 1 ha. Od 1985 roku w związku ze zmianami granic miasta Mińsk Mazowiecki znalazł się wraz z przylegającymi terenami na jego terytorium.

Liczba dzieci pobierających naukę w tej szkole wahała się w granicach od 35 do 48. Po ukończeniu czwartej klasy uczniowie uczęszczali do szkół podstawowych w Mińsku Mazowieckim lub Brzózem.

Cmentarz Ewangelicki[edytuj | edytuj kod]

Cmentarz znajduje się ok. 350 metrów na północ od asfaltowej drogi przebiegającej przez Królewiec, przy drodze polnej. Otoczony jest łąkami i terenami uprawnymi. Został założony przez kolonistów niemieckich w okresie ich obecności na tych ziemiach od 1845 roku[7]. Służył do grzebania ciał mieszkańców Karlshofu (ówczesna nazwa Królewca), a z relacji mieszkańców wynika, że przywożono tu również ciała mieszkańców Tyborowa, Marianki i innych pobliskich miejscowości. Do dnia dzisiejszego zachowały się cztery nagrobki wykonane z piaskowca, granitu, metalu i betonu. Po większości zachowały się już tylko szczątki, z których ciężko odczytać jakiekolwiek dane dotyczące osób tu pochowanych. Wiadomo, że przed 1939 na cmentarzu było kilka rzędów mogił, część jedynie z drewnianymi krzyżami, jednak ich dokładna liczba nie jest znana. Obecnie (2019) cmentarz jest zadbany dzięki działaniom lokalnej społeczności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wieś Królewiec w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2019-06-01] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2019-06-01].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 622 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  4. a b c GUS. Wyszukiwarka TERYT
  5. a b Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  6. Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Królewcu, www.skr.minskmaz.pl [dostęp 2017-11-24].
  7. Gmina Mińsk Mazowiecki, www.minskmazowiecki.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]