Krąg (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krąg
wieś
Ilustracja
Zamek w Krągu
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Powiat

koszaliński

Gmina

Polanów

Liczba ludności (2011)

202[2]

Strefa numeracyjna

94

Kod pocztowy

76-010[3]

Tablice rejestracyjne

ZKO

SIMC

0308985

Położenie na mapie gminy Polanów
Mapa konturowa gminy Polanów, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Krąg”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Krąg”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Krąg”
Położenie na mapie powiatu koszalińskiego
Mapa konturowa powiatu koszalińskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Krąg”
Ziemia54°12′39″N 16°42′08″E/54,210833 16,702222[1]

Krąg (dawniej: niem. Krangen) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Polanów nad rzeką Grabową i przy drodze wojewódzkiej nr 205

W latach 1975–1998 wieś położona była w województwie koszalińskim. W latach 1973–76 w gminie Lejkowo[4].

Transport[edytuj | edytuj kod]

PKS[edytuj | edytuj kod]

W Krągu są dwa przystanki PKS.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Krąg-Buszyno.

Przed II wojną światową Krąg razem z Buszynem miały wspólną stację kolejową. Po II wojnie światowej stacja i tory zostały rozebrane przez Rosjan. Do dziś można znaleźć ruiny dworca i przedwojenne nasypy kolejowe.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość jest znaczącym ośrodkiem turystycznym regionu Wysoczyzny Polanowskiej, zwanym przez miejscowych Krainą pięciu jezior (Nidno-Długie, Zamkowe, Kryształ, Zielone, Morskie Oko).

 Osobny artykuł: Zamek w Krągu.

Znajduje się tu XV-wieczny zamek rycerski Podewilsów, obecnie zaadaptowany na obiekt hotelowy. Zamek tworzy zwarty czworobok z czterema narożnym basztami, jest typem zamku bardziej obronnego niż rezydencjalnego. Przed zamkiem znajduje się barokowy kościół z przełomu XVI i XVII wieku, do którego dobudowana jest kaplica grobowa ufundowana przez Henryka von Podewils, w którym pochowani zostali dawni właściciele zamku. Za ołtarzem można zobaczyć dwa okazałe barokowe sarkofagi braci Adama i Henryka von Podewilsów. Fundatorami kościoła był ród Podewilsów. Kościół posiada bogaty wystrój – ambonę fundacji Feliksa von Podewils ołtarz, chrzcielnicę oraz emporę ufundowaną przez Adama von Podewils wraz z żoną Klarą von Zitzewiz. Całe wyposażenie kościoła utrzymane jest w duchu niderlandzkiego manieryzmu. W kościele zachowały się także interesujące epitafia członków rodu Henryka, Adama, Ernesta Bogusława oraz Fryderyka Wilhelma. Sarkofag Henryka powstał w roku 1696, a Adama w roku 1699, twórcą sarkofagu był rzeźbiarz Dawid Hasen. Cały wystrój kościoła ufundowany na chwałę Boga, ku pamięci panów Krągu w rezultacie tworzy panteon chwały rodu Podewilsów[5].

Poza zamkiem, w Krągu znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych i dostępna dla turystów stadnina koni oraz unikalne w skali kraju saunarium[6]

Atrakcyjność miejscowości podnosi płynąca kilometr od Krągu w miejscowości Buszyno rzeka Grabowa, na której znajduje się oznakowana 11 km trasa spływu kajakowego, z bazą do biwakowania na mecie. Na wysokości miejscowości Krąg połowy rzeczne są dozwolone.

1
Ruiny dworca kolejowego Krąg-Buszyno
2
Widok zamku zza jeziora
4
Saunowisko w Krągu
5
Kościół w Krągu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 61602
  2. Ludność w miejscowościach statystycznych według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2019-06-18].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 627 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  4. Dz.U. z 1976 r. nr 1, poz. 12
  5. Janina Kochanowska Perły Pomorza Wydawnictwo Oficyna, Szczecin 2011, s. 78–80, ISBN 978-83-89402-81-3.
  6. Saunowisko w Krągu – Saunarium, grota solna i domy drewniane z bali nad jeziorem na wynajem.