Krąg (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krąg
Zamek w Krągu
Zamek w Krągu
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat koszaliński
Gmina Polanów
Liczba ludności (2011) 202[1]
Strefa numeracyjna (+48) 94
Tablice rejestracyjne ZKO
SIMC 0308985
Położenie na mapie gminy Polanów
Mapa lokalizacyjna gminy Polanów
Krąg
Krąg
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krąg
Krąg
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Krąg
Krąg
Położenie na mapie powiatu koszalińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu koszalińskiego
Krąg
Krąg
Ziemia54°12′50″N 16°42′05″E/54,213889 16,701389

Krąg (dawniej: niem. Krangen) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Polanów nad rzeką Grabową i przy drodze wojewódzkiej nr 205

W latach 1975–1998 wieś położona była w województwie koszalińskim.

Transport[edytuj | edytuj kod]

PKS[edytuj | edytuj kod]

W Krągu są dwa przystanki PKS.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Krąg-Buszyno.

Przed II wojną światową Krąg razem z Buszynem miały wspólną stację kolejową. Po II wojnie światowej stacja i tory zostały rozebrane przez Rosjan. Do dziś można znaleźć ruiny dworca i przedwojenne nasypy kolejowe.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość jest znaczącym ośrodkiem turystycznym regionu Wysoczyzny Polanowskiej, zwanym przez miejscowych Krainą pięciu jezior (Nidno-Długie, Zamkowe, Kryształ, Zielone, Morskie Oko).

 Osobny artykuł: Zamek w Krągu.

Znajduje się tu XV-wieczny zamek rycerski Podewilsów, obecnie zaadaptowany na obiekt hotelowy. Zamek tworzy zwarty czworobok z czterema narożnym basztami, jest typem zamku bardziej obronnego niż rezydencjalnego. Przed zamkiem znajduje się barokowy kościół z przełomu XVI i XVII wieku, do którego dobudowana jest kaplica grobowa ufundowana przez Henryka von Podewils, w którym pochowani zostali dawni właściciele zamku. Za ołtarzem można zobaczyć dwa okazałe barokowe sarkofagi braci Adama i Henryka von Podewilsów. Fundatorami kościoła był ród Podewilsów. Kościół posiada bogaty wystrój – ambonę fundacji Feliksa von Podewils ołtarz, chrzcielnicę oraz emporę ufundowaną przez Adama von Podewils wraz z żoną Klarą von Zitzewiz. Całe wyposażenie kościoła utrzymane jest w duchu niderlandzkiego manieryzmu. W kościele zachowały się także interesujące epitafia członków rodu Henryka, Adama, Ernesta Bogusława oraz Fryderyka Wilhelma. Sarkofag Henryka powstał w roku 1696, a Adama w roku 1699, twórcą sarkofagu był rzeźbiarz Dawid Hasen. Cały wystrój kościoła ufundowany na chwałę Boga, ku pamięci panów Krągu w rezultacie tworzy panteon chwały rodu Podewilsów[2].

Poza zamkiem, w Krągu znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych i dostępna dla turystów stadnina koni oraz unikalne w skali kraju saunarium[3]

Atrakcyjność miejscowości podnosi płynąca kilometr od Krągu w miejscowości Buszyno rzeka Grabowa, na której znajduje się oznakowana 11 km trasa spływu kajakowego, z bazą do biwakowania na mecie. Na wysokości miejscowości Krąg połowy rzeczne są dozwolone.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Ruiny dworca kolejowego Krąg-Buszyno
2
Widok zamku zza jeziora
3
Jezioro Długie – Nidno w Krągu
4
Saunowisko w Krągu
5
Kościół w Krągu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]