Krąg (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krąg
Zamek w Krągu
Zamek w Krągu
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat koszaliński
Gmina Polanów
Liczba ludności 201
Strefa numeracyjna (+48) 94
Tablice rejestracyjne ZKO
SIMC 0308985
Położenie na mapie gminy Polanów
Mapa lokalizacyjna gminy Polanów
Krąg
Krąg
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krąg
Krąg
Ziemia 54°12′50″N 16°42′05″E/54,213889 16,701389
Ruiny dworca kolejowego Krąg-Buszyno
Widok zamku zza jeziora
Jezioro Długie - Nidno w Krągu
Saunowisko w Krągu


Krąg (dawniej: niem. Krangen) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, w gminie Polanów nad rzeką Grabową i przy drodze wojewódzkiej nr Tabliczka DW205.svg.

W latach 1975-1998 wieś położona była w województwie koszalińskim.

Transport[edytuj]

PKS[edytuj]

W Krągu są dwa przystanki PKS.

Kolej[edytuj]

 Osobny artykuł: Krąg-Buszyno.

Przed II wojną światową Krąg razem z Buszynem miały wspólną stację kolejową. Po II wojną światową stacja i tory zostały rozebrane przez Rosjan. Do dziś można znaleźć ruiny dworca i przedwojenne nasypy kolejowe.

Turystyka[edytuj]

Miejscowość jest znaczącym ośrodkiem turystycznym regionu Wysoczyzny Polanowskiej, zwanym przez miejscowych Krainą pięciu jezior (Nidno-Długie, Zamkowe, Kryształ, Zielone, Morskie Oko).

Kościół w Krągu
 Osobny artykuł: Zamek w Krągu.

Znajduje się tu XV-wieczny zamek rycerski Podewilsów, obecnie zaadaptowany na obiekt hotelowy.Zamek tworzy zwarty czworobok z czterema narożnym basztami jest typem zamku bardziej obronnego niż rezydencjalnego. Przed zamkiem znajduje się barokowy kościół z przełomu XVI i XVII wieku do którego dobudowana jest kaplica grobowa ufundowana przez Henryka von Podewils w którym pochowani zostali dawni właściciele zamku. Za ołtarzem można zobaczyć dwa okazałe barokowe sarkofagi braci Adama i Henryka von Podewilsów.Fundatorami kościoła był ród Podewilsów . Kościół posiada bogaty wystrój - ambone fundacji Feliksa von Podewils ołtarz, chrzcielnica oraz emporę ufundowali Adam von Podewils wraz z żoną Klarą von Zitzewiz .Całe wyposażenie kościoła utrzymane jest w duchu niderlandzkiego manieryzmu. W kościele zachowały się także interesujące epitafia członków rodu Henryka , Adama , Ernesta Bogusława oraz Fryderyka Wilhelma. Sarkofag Henryka powstał w roku 1696 ,a Adama w roku 1699 twórcą sarkofagu był rzeźbiarz Dawid Hasen.Cały wystrój kościoła ufondowany na chwałę Boga , ku pamięci panów Krągu w rezulatacie tworzy panteon chwały rodu Podewilsów [1] .

Poza zamkiem, w Krągu znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych i dostępna dla turystów stadnina koni oraz unikalne w skali kraju saunarium[2]

Atrakcyjność miejscowości podnosi płynąca kilometr od Krągu w miejscowości Buszyno rzeka Grabowa, na której znajduje się oznakowana 11 km trasa spływu kajakowego, z bazą do biwakowania na mecie. Na wysokości miejscowości Krąg kończy się Rezerwat Pstrąga na Rzece Grabowej, gdzie połowy rzeczne są już dozwolone.

Kilka lat temu zabytkowy (z 1684) most zwodzony z Darłówka[3] został kupiony przez prywatnego właściciela, a następnie rozebrany i obecnie czeka na renowację oraz wyeksponowanie.

Inne miejscowości o nazwie Krąg[edytuj]

Przypisy

  1. Janina Kochanowska Perły Pomorza Wydawnictwo Oficyna , Szczecin 2011 ,str.78-80 ,ISBN 97 83 89402 81 3
  2. Saunowisko w Krągu - Saunarium, grota solna i domy drewniane z bali nad jeziorem na wynajem
  3. Parafia OO. Franciszkanów w Darłowie – Historia - Kronika.