Kronika Warszawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kronika Warszawy
Ilustracja
Okładka „Kroniki Warszawy”, nr 1(13) z 1973
Częstotliwość półrocznik
Państwo  Polska
Wydawca Archiwum Państwowe m.st. Warszawy
Dom Spotkań z Historią
Tematyka varsaviana
Pierwszy numer 1925[1]
Redaktor naczelny Ryszard Wojtkowski
Średni nakład 500 egz.
ISSN 0137-3099
Strona internetowa

Kronika Warszawy – czasopismo wydawane przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Dom Spotkań z Historią.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ukazuje się co pół roku. Zajmuje się tematyką warszawską – kulturą, historią, zabytkami stolicy, archiwaliami. Odnotowuje ważniejsze wydarzenia, imprezy kulturalne, wystawy (dział Kronika wydarzeń), wymienia opublikowane wydawnictwa o Warszawie (dział Bibliografia varsavianów), zamieszcza recenzje, informuje o śmierci osób zasłużonych dla miasta.

Publikacja współfinansowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawę. Kronika Warszawy jest rozsyłana do bibliotek i instytucji publicznych w Warszawie, jest też dostępna w Archiwum Państwowym m.st. Warszawy. Wybrane numery Kroniki dostępne są w Internecie.

W przeszłości Kronika Warszawy wydawana była przez ówczesne Państwowe Wydawnictwo Naukowe (przekształcone później w Wydawnictwo Naukowe PWN), w 1978 nakład wynosił 1.600 egzemplarzy.

Z czasopismem związani są lub byli m.in. Julian Marian Auleytner, Piotr Biegański, Jan Maciej Chmielewski, Teresa Czarnecka-Duriat, Janusz Durko, Juliusz Wiktor Gomulicki, Andrzej Jonas, Andrzej Karpiński, Ryszard Kołodziejczyk, Jerzy Lileyko, Jerzy Majewski, Andrzej Rottermund, Małgorzata Sikorska, Andrzej Sołtan, Aleksandra Sołtan-Lipska, Beata Wieczorek, Ryszard Wojtkowski i Andrzej Zahorski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]