Ten artykuł od 2008-03 wymaga zweryfikowania podanych informacji.
Należy podać wiarygodne źródła, najlepiej w formie przypisów bibliograficznych. Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu.
U schyłku starożytności prowadził tędy szlak handlowy zorganizowany przez Celtów a po nich przejęli go i rozwinęli Rzymianie. Szlak bursztynowy zaczynał się od Rzymu przez naddunajskie faktorie, Czechy i Morawy, na Śląsk do Opola a dalej do Kalisza i przez rzekę Wartę w rejonie Konina. Centralny punkt osadniczy kujawskiego odcinka szlaku bursztynowego usytuowany był w rejonie Kruszy Zamkowej. Osady obsługujące szlak bursztynowy rozmieszczone są na jego przebiegu w regularnych odstępach, mniej więcej co 20 km od siebie. Na odcinku Konin – Otłoczyn istniało 5 takich skupień, zlokalizowanych w rejonie Paniewa, Kościeszek, Kruszy Zamkowej oraz Kaczkowa i Opok. Poszczególne skupienia pełniły funkcje punktów gdzie zatrzymywali się podróżni wędrujący szlakiem bursztynowym i wymieniali towary. Ostatnim punktem kujawskiego odcinka szlaku bursztynowego była osada Otłoczyn obsługująca przeprawę przez bród na Wiśle.
Osada w Kruszy Zamkowej, datowana na pierwsze wieki naszej ery, oznaczona została na mapie Ptolemeusza ok. 150 r. n.e. jako Askaukalis. Do nazwy tej nawiązuje znajdujący się we wsi obiekt archeologiczny Askaukalis - Krusza Zamkowa, dzięki któremu poznać można ciekawą historię osady i zapoznać się ze zrekonstruowaną świątynią z przełomu II w. p.n.e - I w. n.e.[2]