Kryspin i Kryspinian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święci
Kryspin i Kryspinian
męczennicy
ilustracja
Miejsce urodzenia starożytny Rzym
Data i miejsce śmierci ok. 286
Soissons
Czczeni przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
wspólnotę anglikańską
Wspomnienie 25 października[a]

7 listopada[b]

Patroni szewców i tkaczy
Szczególne miejsca kultu Soissons
Kryspin i Kryspinian, jako szewcy, w kościele św. Jana w Saluzzo.

Kryspin i Kryspinian (ur. w Rzymie, zm. ok. 286 w Soissons ) – bracia rodzeni, męczennicy i święci Kościoła katolickiego oraz prawosławnego.

Żywot świętych[edytuj | edytuj kod]

Bracia pochodzili ze znakomitego rodu rzymskiego. Według tradycji chrześcijańskiej udali się w połowie III wieku z Rzymu do Galii, gdzie w dzisiejszym Soissons zajmowali się szewstwem i zasłużyli się zarówno szerzeniem chrześcijaństwa, jak i uczynkami dobroczynnymi. Miłosierdzie ich było tak wielkie, że, jak głosi legenda, kradli skóry, aby biednym rozdawać obuwie darmo. Oskarżeni przed cesarzem Maksymianem Herkuliuszem zostali skazani na śmierć w męczarniach (286).

Swego czasu dobrodziejstwa dokonywane kosztem innych nazywano kryspinadami.

Patronat[edytuj | edytuj kod]

W VI wieku wzniesiono na ich cześć wielki kościół w Soissons i uznano ich za patronów szewców i tkaczy.

Patroni ludzi noszących ubrania skórzane

Święci ci, mimo iż usunięci z katolickiej liturgii (1969)[1], są wciąż celebrowani w wielu kościołach anglikańskich. Jako przykład niech posłuży nabożeństwo odprawione 28 października 2007 w Toronto w Kościele Anglikańskim Św. Piotra, uświęcające tę parę świętych poprzez nabożeństwo dla ludzi ubranych w skórę. Pierwsze nabożeństwo wyłącznie dla motocyklistów i ludzi noszących skórzany buty typu "glany", skórzane spodnie i kurtki lub inne ubiory (dla mody czy innych względów) zostało odprawione przez pastora-gościa Harolda Jenkinsa.

"Mamy nadzieję, iż będzie to pierwsza z wielu takich mszy oraz ufamy, że ten kościół stanie się kościołem dla "skórzanej społeczności", z którym się ona będzie identyfikować" - powiedziała Judy Herron-Graham, prezbiter w St Peter's w Toronto w Kanadzie.

"Mamy ludzi z wszystkich warstw społecznych ze względu na dochód i narodowość, każdej orientacji, jakichkolwiek można sobie wyobrazić" oraz "Jesteśmy grupą o bardzo otwartym charakterze" - powiedział ks. Jan Jenkins, (FSSPX), kapłan katolicki.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne świętych męczenników obchodzone jest w Kościele katolickim 25 października.

Cerkiew prawosławna wspomina braci 25 października/7 listopada[2], tj. 7 listopada według kalendarza gregoriańskiego[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. liturgia katolicka
  2. prawosławna liturgia według kalendarza gregoriańskiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykreślenie z kalendarza liturgicznego nie ma nic wspólnego z pozbawieniem świętego świętości, "bowiem, kto raz został uznany za świętego i wpisany do Martyrologium, pozostaje świętym na zawsze, chociażby wypisano go ze wszystkich kalendarzy liturgicznych na całym świecie" - z kultu św. Huberta na wiadomości24.pl (z wypowiedzi ks. Arkadiusza Noconia z rzymskiej Kongregacji Kultu Bożego) [opublikowano: 2009-11-02]
  2. podwójne datowanie
  3. October 25/November 7 - kalendarium prawosławne według kalendarza juliańskiego (ang.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]