Krystyna Dobosiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krystyna Dobosiewicz
Data i miejsce urodzenia

3 kwietnia 1931
Brzeziny Śląskie

Data śmierci

22 lipca 2007

profesor nauk medycznych
Specjalność: ortopedia, rehabilitacja medyczna, rehabilitacja ruchowa, traumatologia
Alma Mater

Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Ślaska Akademia Medyczna

Doktorat

1966

Habilitacja

1988

Profesura

26 lutego 1999

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Ślaska Akademia Medyczna

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Order Uśmiechu

Krystyna Maria Dobosiewicz, z domu Pawlaszczyk (ur. 3 kwietnia 1931 w Brzezinach Śląskich[1], zm. 22 lipca 2007) – polska lekarka ortopeda i traumatolog, profesor doktor habilitowany medycyny, doktor nauk wychowania fizycznego, specjalistka i konsultantka w zakresie rehabilitacji narządów ruchu, nauczycielka uniwersytecka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła gimnazjum w Piekarach Śląskich, następnie Państwowe Liceum Pedagogiczne w Chorzowie (egzamin dojrzałości z wyróżnieniem w 1950). W 1954 uzyskała tytuł dyplomowanego nauczyciela wychowania fizycznego w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, w 1955 tytuł magistra wychowania fizycznego. W 1972 ukończyła studia lekarskie na Śląskiej Akademii Medycznej. Była kierowniczką Katedry i Kliniki Rehabilitacji Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, organizatorką placówek rehabilitacyjnych w regionie. Autorka prac naukowych i twórczyni metod rehabilitacji, zwanej od jej nazwiska metodą Dobosiewicz. Członkini Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik medycyny i farmacji Górnego Śląska.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]