Krzyż Zasługi Obrońców

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzyż Zasługi Obrońców
Aizsargu Nopelnu krusts
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1927
Kruszec Srebro
Wydano ok. 1 tys.
Powiązane Medal Obrońców „Za Gorliwość”

Krzyż Zasługi Obrońców lub Krzyż „Aizsargów” (łot. Aizsargi Nopelnu krusts) – odznaczenie przyznawane w okresie międzywojennym zasłużonym członkom łotewskiej ochotniczej formacji obrony terytorialnej Aizsargi i innym osobom, które wniosły znaczący wkład na polu obrony terytorialnej i utrzymania porządku w Republice Łotewskiej.

Historia odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Pomysł ustanowienia odznaczenia przyznawanego za zasługi dla obrony terytorialnej kraju powstałej w 1919 ochotniczej zbrojnej formacji Aizsargi zrodził się w 1924[1], ale samo odznaczenie zostało ustanowione dopiero w trzy lata później[1] i było przyznawane za szczególny wysiłek zbrojny członków organizacji Aizsargi w obronie Łotwy podczas walk z sowietami w wojnie w latach 1918-1920, a także za wkład w utrzymaniu porządku w kraju w okresie po zakończeniu wojny. Odznaczenie nadawane było przez prezydenta Łotwy do 20 marca 1939[2].

Opis odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Krzyż w kształcie swastyki wykonany był w Rydze przez grawera W. Millersa ze srebra próby 875. Miał wymiary 40x40 mm[3].

  • Na awersie krzyża wypełnionego białą emalią przedstawiony był romb wypełniony wiśniową emalią z dłonią trzymającą uniesiony do góry nagi miecz. Pomiędzy ramionami krzyża znajdował się wieniec dębowy wypełniony zieloną emalią.
  • Rewers krzyża był zupełnie gładki i pozbawiony jakichkolwiek elementów poza umieszczonym na dolnym ramieniu oznaczeniem próby srebra i nazwiskiem grawera: V. MILLERS/RĪGA[3].
  • Wstążka orderu – o szerokości 35 mm[3] – wykonana z mory w kolorze białym z dwoma żółtymi paskami umieszczonymi symetrycznie po prawej i lewej stronie umieszczonych w samym środku wstążki dwu pasków w kolorze wiśniowym, tworzących flagę łotewską.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

W sumie odznaczono około 1 tys. osób[4].

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Krzyżem Zasługi Obrońców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Aizsargu Nopelnu krusts. biblioteka.tukums.lv (dostęp 5.XII.2010)
  2. Kristīne Ducmane: Decorations of the Republic of Latvia 1918-1940, Ryga 1993, str. 45
  3. a b c Kristīne Ducmane: Decorations of the Republic of Latvia 1918-1940, Ryga 1993, str. 46
  4. Vilius Kavaliauskas: Orders, Decorations and Medals of Estonia, Latvia and Lithuania. Kopenhaga: Ordenshistorisk Selskab, 1996, s. 39-41.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]