Krzysztof Bień (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Krzysztof Andrzej Bień (ur. 1953 w Warszawie) – dziennikarz.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Syn Janusza Bienia, jednego z pionierów dziennikarstwa zajmującego się problemami nauki i techniki w Polsce, wnuk Adama Bienia, prawnika i polityka, w czasie II wojny światowej I Zastępcy Delegata Rządu na Kraj, sądzonego w procesie szesnastu, więźnia Łubianki.

W latach 1982 – 2006 pracował w redakcji dziennika Rzeczpospolita zajmując kolejno stanowiska: kierownika działu nauki, działu ekonomicznego, a od 1996 zastępcy redaktora naczelnego gazety. W latach 2006 – 2010 był zastępcą redaktora naczelnego dziennika Gazeta Prawna[1].

Inicjator i organizator wielu rankingów, w tym Listy 500 największych firm polskiej gospodarki i Rankingu Kancelarii Prawnych Rzeczpospolitej, Europejska Gmina, Europejskie Miasto Gazety Prawnej oraz specjalnych dodatków popularyzujących wiedzę prawną i ekonomiczną, m.in. Dobra Firma w Rzeczpospolitej.

W grudniu 2010 został powołany na stanowisko doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego[2]. Jednocześnie objął funkcję redaktora naczelnego portalu ekonomicznego Obserwatorfinansowy.pl.

W 2014 został odznaczony Krzyżem Kawalerskiem Orderu Odrodzenia Polski[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]