Łubianka (Moskwa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lubianka.jpg
Główne wejście do siedziby FSB i flaga tej instytucji
Gmach towarzystwa ubezpieczeniowego „Rossija” na placu Łubiańskim przed 1917
Gmach KGB podczas rozbudowy w 1983. Widoczne lewe skrzydło budynku

Łubianka (ros. Лубянка) – potoczna nazwa siedziby FSB (dawniej KGB i NKWD), a niekiedy samej FSB odnosząca się również do więzienia śledczego znajdującego się kiedyś w podziemiach tego samego budynku w Moskwie. W czasie terroru stalinowskiego na Łubiance zamordowano wielu więźniów politycznych, w tym licznych Polaków. Do dziś w budynku znajdować ma się niewielki areszt śledczy.

Nazwa Łubianka pochodzi od nazwy placu, Plac Łubiański, przy którym znajduje się budynek dawnego towarzystwa ubezpieczeniowego „Rossija”, zajęty przez służby specjalne. Obecny wygląd fasada budynku uzyskała dopiero po remoncie w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych, gdy połączono dwa sąsiadujące ze sobą budynki. Obecnie w budynku głównym znajduje się tylko jeden wydział FSB oraz szefostwo Służby Pogranicznej (podlegającej obecnie FSB). Zarząd FSB znajduje się w szarym budynku na lewo od gmachu głównego, a większa część jego wydziałów w dużym kompleksie w dzielnicy Jasieniewo tuż za obwodnicą Moskwy MKAD.

Więźniowie[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Więźniowie Łubianki.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Martyrologia Polaków osadzanych, więzionych i mordowanych przez siepaczy NKWD w gmachu na Łubiance, została po 1990 r., upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic, "ŁUBIANKA - BUTYRKI 1939 - 1945".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]