Łubianka (Moskwa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łubianka
Główne wejście do siedziby FSB i flaga Służby Pogranicznej FSB
Gmach towarzystwa ubezpieczeniowego „Rossija” na placu Łubiańskim przed 1917
Gmach KGB podczas rozbudowy w 1983. Widoczne lewe skrzydło budynku

Łubianka (ros. Лубянка) – potoczna nazwa siedziby FSB (dawniej KGB i NKWD), a niekiedy samej FSB odnosząca się również do więzienia śledczego znajdującego się kiedyś w podziemiach tego samego budynku w Moskwie. W czasie terroru stalinowskiego na Łubiance zamordowano wielu więźniów politycznych, w tym licznych Polaków. Do dziś w budynku znajduje się niewielki areszt śledczy.[potrzebny przypis]

Nazwa Łubianka pochodzi od nazwy placu, Plac Łubiański, przy którym znajduje się budynek dawnego towarzystwa ubezpieczeniowego „Rossija”, zajęty przez służby specjalne. Obecny wygląd fasada budynku uzyskała dopiero po remoncie w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych, gdy połączono dwa sąsiadujące ze sobą budynki. Obecnie w budynku głównym znajduje się tylko jeden wydział FSB oraz szefostwo Służby Pogranicznej (podlegającej obecnie FSB). Zarząd FSB znajduje się w szarym budynku na lewo od gmachu głównego, a większa część jego wydziałów w dużym kompleksie w dzielnicy Jasieniewo tuż za obwodnicą Moskwy MKAD.

Więźniowie[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Więźniowie Łubianki.

Upamiętnienie ofiar[edytuj | edytuj kod]

Martyrologia Polaków osadzanych, więzionych i mordowanych przez siepaczy NKWD w gmachu na Łubiance, została po 1990 r., upamiętniona na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic: ŁUBIANKA – BUTYRKI 1939 – 1945.

Pomnik ofiar KGB w Wilnie (Litwa)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]