Kseroform

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kseroform
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C18H6BiBr9O3
Masa molowa 1198,35 g/mol
Wygląd żółty, ciężki, bardzo miałki proszek o charakterystycznym zapachu lub bezwonny
Identyfikacja
Numer CAS 5175-83-7
PubChem 78852[1]

Kseroform (2,4,6-tribromofenolan bizmutu(III)) – organiczny związek chemiczny, sól bizmutu i 2,4,6-tribromofenolu. Żółty, ciężki, bardzo miałki proszek o charakterystycznym zapachu lub bez zapachu. Odkryty przez Ferdynanda Hueppego w 1893 roku. Jest nierozpuszczalny w wodzie oraz alkoholu etylowym. Środek leczniczy o działaniu odkażającym, silnie wysuszającym i ściągającym (stosowany na sączące rany, świeże skaleczenia, drobne krwawienia, owrzodzenia i oparzenia). Jest składową mazidła Wiśniewskiego.

Posiada podobne zastosowanie do dermatolu, jednak jest bardziej efektywny. Dawniej bardzo popularny w Polsce – stosowany był jako zasypka na rany oraz stanowił surowiec farmaceutyczny w recepturze aptecznej jeszcze do połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Obecnie w Polsce stosowany sporadycznie. Nadal popularny i szeroko stosowany w innych krajach Europy (Niemcy, kraje byłego ZSRR).

Preparaty[edytuj | edytuj kod]

  • Bismutum tribromphenylicum (Bismuthum tribromophenylicum) surowiec farmaceutyczny / Caelo CAESAR & LORETZ GmbH (Niemcy) ; Fagron a.s. Olomouc (Czechy)
  • Bismuth Tribromophenate (Xeroform) surowiec farmaceutyczny / City Chemical LLC ; WEST HAVEN (USA)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]