Kumasi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kumasi
Ilustracja
Centrum Kumasi
Państwo  Ghana
Region Aszanti
Dystrykt Kumasi
Powierzchnia 299 km²
Populacja (2000)
• liczba ludności

1 517 000
Nr kierunkowy +233 (51)
Położenie na mapie Ghany
Mapa lokalizacyjna Ghany
Kumasi
Kumasi
Ziemia 6°41′N 1°37′W/6,683333 -1,616667

Kumasi - miasto stołeczne regionu Aszanti w Ghanie, zlokalizowane na południu kraju, około 250 km na północny zachód od Akry. Z powodu zróżnicowanej roślinności w obszarze znane jest jako "Miasto-Ogród". Około 32 km na południe od Kumasi leży największe naturalne jezioro w Ghanie, Bosumtwi.

Historia[edytuj]

Miasto położone jest w zalesionym regionie Afryki zachodniej ale są dowody na to, że obszar wokół Kumasi był bezdrzewny w okresie neolitu. Miasto nabrało rozgłosu w roku 1695 kiedy zostało stolicą Konfederacji Aszanti z powodu aktywności swojego władcy Osei Tutu. Władca Kumasi znany jako Kumasehene był równocześnie władcą Konfederacji. Część miasta, włączając Pałac Królewski, była zniszczona przez brytyjskie wojsko podczas drugiej wojny Brytyjczyków z Aszanti w roku 1874. Kumasi pozostaje królewskim miastem, chociaż odkąd Ghana zadeklarowała niepodległość w roku 1957, rola króla była głównie symboliczna. Miasto było ważnym miejscem w historii ludzi Aszanti, jak mówi legenda, tutaj Okomfo Anokye otrzymał Złoty Stolec, wcielenie duszy narodu Aszanti.

Ludność i religie[edytuj]

Według źródeł ONZ z roku 2005 Kumasi jest drugim pod względem wielkości miastem w kraju z liczbą mieszkańców ok. 1 517 000. Największą grupą etniczną jest Aszanti ale występują też inne grupy etniczne. W przybliżeniu 80% ludności jest chrześcijanami, a 20% muzułmanami, są też nieliczni wyznawcy religii tradycyjnych. Miasto jest siedzibą diecezji kościoła anglikańskiego i archidiecezji rzymskokatolickiej. Najsławniejszym dzieckiem miasta jest były sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Kofi Annan. Miejscowy zespół piłki nożnej Asante Kotoko zdobył kilka narodowych i kontynentalnych nagród. Ich stadion był zbudowany w 1959 i odnowiony w 1978, z trybunami na 100 tys. miejsc siedzących, co czyni go największym w kraju.

Edukacja i handel[edytuj]

W Kumasi znajduje się także zoo, uniwersytet Kwame Nkrumah University of Science and Technology of Ghana (poprzednia nazwa Kumasi College of Technology), szpital publiczny (Komfo Anokye Teaching Hospital) z 736 łóżkami, pięć publicznych i 57 prywatnych klinik (dane z roku 1992).

W związku z wielkimi pokładami złota, które były eksploatowane w obszarze Kumasi, miasto należało do najbogatszych w Ghanie. Głównymi towarami eksportowymi dzisiaj są twarde drzewo i kakao. Kumasi skupia 50% przemysłu drzewnego w Ghanie i zatrudnia ponad 4.000 ludzi, ma lotnisko i linię kolejową do Akry i Takoradi. Z powodu przeszkody w postaci pasma górskiego, kolej nie idzie dalej na północ kraju.

Zabytki i muzea[edytuj]

Do osobliwości miasta zaliczyć należy: wielki Rynek Centralny, Fort Kumasi (zbudowany przez Brytyjczyków w 1896 by zastąpić Fort Asante, dziś muzeum) i Kumasi Hat Museum. Królewskimi atrakcjami Asante są Narodowe Centrum Kulturalne Kumasi (Kumasi National Cultural Centre), włączając Muzeum Jubileuszu Prempeha II z insygniami władzy oraz z reprodukcją Złotego Stolca, miecz Okomfo Anokye, Pałac Asantehene zbudowany w 1972 oraz Pałac Mahniya pochodzący z 1925, obecnie muzeum.

Miasta partnerskie[edytuj]