Kurt Gerron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kurt Gerron
ilustracja
Imię i nazwisko Kurt Gerso
Data i miejsce urodzenia 11 maja 1897
Berlin
Data i miejsce śmierci 28 października 1944
KL Aschwitz

Kurt Gerron (ur. 11 maja 1897 w Berlinie, zm. 28 października 1944 w Auschwitz) − niemiecki aktor i reżyser żydowskiego pochodzenia.

Studiował medycynę, ale w 1920 został aktorem scenicznym. W roku 1930 roku zagrał w słynnym filmie Błękitny anioł u boku Marleny Dietrich.

W początku lat trzydziestych XX wieku Gerron otrzymał zaproszenie do Hollywood, ale odrzucił je – przyszły pracodawca nie opłacił dlań biletu pierwszej klasy – i zdecydował się zostać w Europie. Gdy prześladowania Żydów w Niemczech osiągnęły apogeum wyjechał najpierw do Francji, a następnie do Holandii, gdzie nadal udzielał się jako aktor i reżyser kilku filmów. Gdy Holandia znalazła się pod niemiecką okupacją, został internowany w obozie przejściowym w Westerbork, a następnie przeniesiony do obozu koncentracyjnego Theresienstadt, gdzie prowadził kabaret zwany „Karussell”, rzekomo dla współwięźniów, a de facto celem uśpienia opinii publicznej na Zachodzie.

W roku 1944 Gerron zgodził się nakręcić, na zlecenie nazistów, film propagandowy ukazujący, jak humanitarne warunki panują w niemieckich obozach. Po zakończeniu zdjęć Gerron i inni artyści (w tym pianista Martin Roman, członek zespołu jazzowego „Ghetto Swingers”) zostali wysłani do Auschwitz. Gerron został zamordowany zaraz po przybyciu, Roman i gitarzysta Coco Schumann przeżyli. Następnego dnia reichsführer SS Heinrich Himmler kazał zamknąć komory gazowe na zawsze.

Film Gerrona, mający nosić nazwę „Theresienstadt. Ein Dokumentarfilm aus dem jüdischen Siedlungsgebiet” lub „Der Führer schenkt den Juden eine Stadt”, nigdy nie został ukończony i do dnia dzisiejszego przetrwał jedynie we fragmentach.

Linki zewnętrzne[edytuj]