Lívia Járóka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lívia Járóka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 6 października 1974
Tata
Zawód, zajęcie polityk
Partia Fidesz

Lívia Járóka (wym. [ˈliːviɒ ˈjaːroːkɒ]; ur. 6 października 1974 w miejscowości Tata) – węgierska polityk narodowości romskiej, deputowana do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1998 ukończyła studia z zakresu nauczania języka angielskiego w kolegium nauczycielskim w mieście Szombathely. Została stypendystką fundacji należącej do George'a Sorosa, uzyskała magisterium na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Warszawie. Podjęła następnie studia doktoranckie na Wydziale Antropologii Społecznej University College London. Prowadziła na nich badania poświęcone mniejszości romskiej na Węgrzech.

W 2004 z listy centroprawicowej partii Fidesz została posłanką do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. Stała się tym samym drugim w historii członkiem PE narodowości romskiej. Pracowała w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia oraz Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, zasiadała w grupie EPP-ED. W wyborach europejskich w 2009 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję. W PE zasiadała do 2014. Do Europarlamentu powróciła w 2017, zastępując Ildikó Pelczné Gáll.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]