Ladislav Hejdánek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ladislav Hejdánek
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 maja w 1927
Praga
Zawód filozof
Edukacja Profesor
Alma Mater Uniwersytet Karola w Pradze
Stanowisko Kierownik Katedry Filozofii Wydziału Teologii Ewangelickiej
Partia Karta 77
Małżeństwo Heda Hejdánková (Kofránková)

Ladislav Hejdánek (ur. 10 maja w 1927 w Pradze) – czeski profesor, filozof, rzecznik Karty 77.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Pradze. Był studentem filozofii i socjologii na Uniwersytecie Karola. Swoją pracę pt „Pojęcie prawdy i niektóre jego przesłanki ontologiczne” obronił u Jana Blahoslava Kozáka. Po studiach pracował w brygadach pracy a następnie przez 2 lata odbywał służbę wojskową. Po odbyciu służby pracował przez 12 lat w Instytucie Medycyny w Pradze. Na początku lat sześćdziesiątych publikował w pismach literackich. W 1968 został zatrudniony w Instytucie Filozofii Czechosłowackiej Akademii Nauk. W 1971 roku został zwolniony z powodu czystki. Od 1970 roku prowadził prywatne seminaria filozoficzne. Po 1980 roku seminaria odbywały się w każdy poniedziałek.

W 1971 roku został aresztowany, a w następnym roku skazany na 9 miesięcy więzienia za agitację antypaństwową. Po pól roku wyszedł z więzienia. Pracował jako portier nocny, stróż, palacz, i magazynier. W 1985 roku zrezygnował z pracy zawodowej. W tymże roku założył czasopismo filozoficzno-teologiczne Reflexe.

W 1976 roku podpisał się pod deklaracją Karty 77. Opublikował listy do przyjaciela (Dopisy přiteli). Wyjaśniały one sens powstania deklaracji oraz oporu przeciw reżimowi. Po śmierci Jana Patočki został jej rzecznikiem. W 1979 na skutek fali aresztowań: Václava Bendy, Jiříego Dienstbiera i rezygnacji Zdeny Tominovej ponownie pełnił tę funkcję.

Po upadku komunizmu[edytuj | edytuj kod]

Od 1990 wykładał na Wydziale Teologii Ewangelickiej na Uniwersytecie Karola. w tym samym roku napisał habilitację a w 1992 roku został profesorem. Do 1996 roku prowadził wykłady na wydziale filozofii. Obecnie sprawuje funkcję kierownika Katedry Filozofii Wydziału Teologii Ewangelickiej.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest żonaty, ma cztery córki. Jego żona była aresztowana w 1971 za działalność antypaństwową.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]