Universiteit van Amsterdam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uniwersytet Amsterdamski
Athenaeum Illustre
Universiteit van Amsterdam
Uniwersytet Amsterdamski
Data założenia 1632
Państwo  Holandia
Adres Amsterdam
Liczba studentów 23 861
Rektor prof. dr Paul van der Heijden
Członkostwo EUA
Położenie na mapie Amsterdamu
Mapa lokalizacyjna Amsterdamu
Uniwersytet Amsterdamski
Uniwersytet Amsterdamski
Położenie na mapie Holandii
Mapa lokalizacyjna Holandii
Uniwersytet Amsterdamski
Uniwersytet Amsterdamski
Ziemia52°22′06″N 4°53′25″E/52,368333 4,890278
Strona internetowa

Uniwersytet Amsterdamski[1] (niderl.: Universiteit van Amsterdam, skrót UvA) jest uniwersytetem o charakterze naukowym, znajdującym się w Amsterdamie w Holandii.

Z budżetem rzędu 487 milionów euro, 23 tys. studentów i około 5 tys. pracowników w 2004, Uniwersytet Amsterdamski jest jednym z największych i najważniejszych w Europie. W Amsterdamie znajduje się też drugi publiczny uniwersytet, Vrije Universiteit (Wolny Uniwersytet).

Składa się z siedmiu wydziałów:

Uniwersytet ma charakter dość międzynarodowy, stąd aż 85 kursów magisterskich oferuje się po angielsku, jak również wiele kursów języka niderlandzkiego i angielskiego.

Historia[edytuj]

Poprzednik Uniwersytetu Amsterdamskiego, Athenaeum Illustre został założony w Amsterdamie w 1632 celem kształcenia uczniów w handlu i filozofii. Zajęcia odbywały się w domach profesorów, jako że szkoła ta nie była wtedy jeszcze właściwym uniwersytetem. Siedzibą uczelni była XIV-wieczna kaplica Agnietenkapel.

Athenaeum była małą instytucją aż do XIX wieku, liczącą nie więcej niż 250 studentów i ośmiu profesorów. Sytuacja ta zmieniała się bardzo powoli. W 1815 Athenaeum Illustre został oficjalnie uznany za jednostkę szkolnictwa wyższego. W 1877, zmienił nazwę na Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam (w skrócie GU), czyli Uniwersytet Gminy Amsterdam i dostał pełne prawa nadawania tytułów akademickich. Profesorowie byli wyznaczani przez Radę Miejską, burmistrz szefował administracji uniwersyteckiej. Jako że Rada Miejska Amsterdamu była znana z postępowych poglądów, gwarantowało to dużą swobodę intelektualną badaczom. Następne zmiany nastąpiły dopiero w 1961, kiedy rząd przejął odpowiedzialność finansową uniwersytetu. Uniwersytet przemianowano też z Uniwersytetu Gminnego na Uniwersytet Amsterdamski (Universiteit van Amsterdam).

W 1969 uniwersytet zasłynął w kraju, gdy budynek administracji Maagdenhuis był okupowany przez studentów domagających się większego demokratycznego wpływu na władze uczelniane.

Znani absolwenci i profesorowie[edytuj]

Przypisy

  1. Uniwersytety świata (2010). Encyklopedia PWN. [dostęp 2014-08-18].