Lahmacun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lahmacun

Lahmacun (wym. lahmadżun) – tradycyjna wschodnia potrawa, nazywana także pizzą arabską, ormiańską i turecką[1]. Składa się z bardzo cienkiego ciasta oraz mięsnego nadzienia[1]. Potrawę skrapia się przed podaniem sokiem z cytryny[2]. Jest jednym z dań lokalnego fast foodu, konsumowanym przeważnie na ulicach[1]. Lahmacun znane jest także w Armenii pod nazwą lahmajoun (orm. լահմաջուն). Lahmacun jest niekiedy jednym z elementów tureckich meze, czyli przystawek[3].

Mimo że istnieje mnogość technik przyrządzania i dobierania składników do lahmacun, w Turcji szczególnie popularne są dwa rodzaje tego dania, nazwane od miejscowości, w których występują – Gaziantep i Urfa[4]. Zasadniczą różnicą między oboma typami jest użycie czosnku i cebuli zmiksowanych z mielonym mięsem, jako okrasy (czosnek występuje w odmianie Gaziantep, nazywanej też Antep, a cebula w odmianie Urfa)[4]. Lahmacun przeważnie wypiekane są w kamiennych piecach, toteż trudno uzyskać w domu efekt zbliżony do tego, jaki uzyskuje się w tureckich restauracjach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Turcjawsandalach.pl Lahmacun (pol.)
  2. Parlafood.com. parlafood.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-22)]. Turkish pizza – lahmacun (ang.)
  3. Turkishcook.com. turkishcook.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-21)]. Turkish Meze, Starters and Salads – Lahmacun (ang.)
  4. a b Turkeyodyssey.com Lahmacun (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]