Lambert z Maastricht

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Lambert z Maastricht
biskup
męczennik
Ilustracja
Męczeństwo św. Lamberta (malowidło z XVw.)
Data i miejsce urodzenia ok. 635
Maastricht
Data i miejsce śmierci ok. 700
Liège
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 17 września
Patron diecezji Liège
Szczególne miejsca kultu Liège

Lambert z Maastricht (ur. 635 w Maastricht, zm. 17 września ok. 700 w Liège)[1]biskup Maastricht, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Żywot świętego[edytuj | edytuj kod]

Lambert pochodził z zamożnej rodziny z Maastricht. Ok. 670 zamordowano biskupa Maastricht Teodarda, który zresztą był wujem Lamberta. Jego następcą został Lambert. Cieszył się poparciem króla Childeryka II. Po pewnym czasie król został zamordowany, a władzę przejął majordom Neustrii Ebroin. Wówczas skazano Lamberta na wygnanie. W związku z tym 7 lat przebywał w klasztorze w Stavelot. Po przejęciu rządów przez majordoma Pepina przywrócono Lamberta na stanowisko biskupa Maastricht. Przez kolejne lata umocnił struktury kościelne w Brabancji.

Lambert zginął z rąk zbójów nasłanych przez Dodona, co miało być zemstą za rzekome przyczynienie się biskupa do śmierci jego krewnych. Padł pod ciosami mieczy w bramie kościoła. Przed śmiercią zdążył się jeszcze pomodlić za swych prześladowców. Na miejscu śmierci świętego wystawiono bazylikę, która stała się miejscem kultu. Następcą Lamberta, biskupem Liège, został św. Hubert z Liège.

Kult[edytuj | edytuj kod]

St. Lambertus, Statue in Mingolsheim.JPG

Wspomnienie liturgiczne św. Lamberta obchodzone jest 17 września – w rocznicę śmierci męczennika.

Jest głównym patronem diecezji Liège.

Jedyny w Polsce kościół pw. św. Lamberta znajduje się w Radomsku.

Imię tego świętego nadano na chrzcie królowi polskiemu Mieszkowi II[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. St. Lambert - Catholic Encyclopedia;
    niektóre źródła podają datę śmierci ok. 705, ale wówczas następca Lamberta, Hubert z Liège, nie mógłby otrzymać sakry biskupiej z rąk papieża Sergiusza, który zmarł w 701 roku.
  2. Władysław Kopaliński: Słownik mitów i tradycji kultury. Cz. 2, Od K do P (Polikrates). Warszawa: Rzeczpospolita : HPS, 2007, s. 147. ISBN 978-83-60688-76-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]