Przejdź do zawartości

Lamborghini Jalpa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lamborghini Jalpa
Ilustracja
Lamborghini Jalpa
Producent

Lamborghini

Projektant

Bertone

Okres produkcji

1981 - 1988

Miejsce produkcji

Włochy Sant'Agata Bolognese

Poprzednik

Lamborghini Silhouette

Dane techniczne
Segment

sportowy

Typy nadwozia

2-drzwiowa targa

Silniki

V8 3,5 l 255 KM

Skrzynia biegów

5-biegowa manualna

Napęd

tylny

Długość

4330 mm

Szerokość

1880 mm

Wysokość

1140 mm

Rozstaw osi

2451 mm

Masa własna

1507 kg

Lamborghini Jalpasamochód sportowy produkowany przez włoską markę Lamborghini w latach 1981 - 1988.

Historia i opis modelu

[edytuj | edytuj kod]
Lamborghini Jalpa - tył

Model Jalpa jest ewolucją produkowanego wcześniej Silhouette, był samochodem dość udanym, sprzedano 419 sztuk. Jalpa miał być samochodem bardziej dostępnym dla przeciętnego człowieka, tańszym od modelu Countach, modeli takich brakowało w ofercie Lamborghini. Zamiast motoru V12 znanego z innych modeli Lamborghini zastosowano poprzecznie umocowany silnik V8 o pojemności 3,5 litra rozwijający moc 255 koni mechanicznych. Prędkość maksymalna wynosi 246 km/h. Samochód waży 1507 kg. Nadwozie zostało zbudowane i zaprojektowane przez Bertone.

Nazwa Jalpa pochodzi od słynnej rasy walczących byków. Ferrucio Lamborghini lubował się w walkach byków, był również zodiakalnym bykiem, dlatego większość nazw modeli Lamborghini pochodzi od walczących byków.

W porównaniu do modelu Countach, Jalpa znacznie łatwiej się prowadzi, charakteryzuje się lepszą widocznością z wnętrza pojazdu, łatwiej ją opanować przy dużym ruchu ulicznym i przy niskich prędkościach. W nocy przeszkadzają rozproszone po wnętrzu odbicia światła.

Początkowo plastikowe elementy nadwozia (zderzaki, wloty powietrza) były czarne, samochód wyposażano również w prostokątne lampy tylne z modelu Silhouette. Jednakże w roku 1984 zaczęto malować plastikowe części pod kolor nadwozia oraz zaczęto montować okrągłe tylne lampy.

W 1988 roku po spadku cen, nowy właściciel spółki, Chrysler, zadecydował o końcu produkcji modelu Jalpa.


Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]